| Laura789 a întrebat:

Am 11 ani si as vrea sa-mi explicati cum sa-mi bag singura un supozitor (detaliat, pas cu pas) Cred ca sunt destul de mare sa-mi administrez si singura niste supozitoare.
Dau funda celui mai util raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sweet1515335 a răspuns:

Buna!

Supozitoarele trebuie tinute undeva la rece, pentru a nu se inmuia. Apoi, daca nu folosesti supozitoare pentru constipatie, cu glicerina, e bine sa merg la toaleta inainte de a-l administra.

Scoti supozitorul din ambalaj, il umezesti cu apa rece (pentru a nu mai simti acea senzatie de arsura), te asezi intr-o pozitie "confortabila" (fie cu picioarele in sus, fie pe o parte, cu picioarele ghemuite), apoi il introduci usor in fundulet, cu partea ascutita inainte. Trebuie sa ai grija sa fi intrat bine, in sensul ca dupa ce il bagi nu trebuie sa simti ca ai avea ceva blocat acolo.

Apoi mai stai 2-3 minute intinsa si gata! Daca simti ca iese, il mai impingi la loc.

| Laura789 explică (pentru sweet1515335):

Multumesc mult de ajutor! :*

| sweet1515335 a răspuns (pentru Laura789):

Cu placere! :*

Am uitat sa iti mentionez, daca cumva trebuie sa-ti pui doua supozitoare consecutiv, asteapta cateva minute intre administrari, nu le pune pe ambele unul dupa celalalt. Si intr-adevar, supozitorul trebuie putin "impins" pentru a intra ok, daca simti ca a ramas acolo trebuie sa il mai impingi putin.

7 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Lol. il scoti din blister si ti-l bagi in fund. ce naiba e asa de greu?

| Laura789 explică (pentru JohnnyBi):

De ce sunteti asa de rai? sad Eu vreau doar sa stiu sad

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Laura789):

Il scoti din blister si ti-l bagi pe unde faci cacuta. Dar ai grije sa-l bagi bine ca are tendinta sa iasa la loc daca nu bagi degetul suficient de adanc.

| Ellss_Ely_1992 a răspuns:

De ce râd

| qAditzzaxD a răspuns:

A pai te ajut eu, îl fixez in capul cârnăciorului si l duc adânc la găurică, contacteaza-ma. Vorbesc serios