| Danut4439 a întrebat:

Buna TpU, am 12 ani de doua zile ma doare gatul cand inghit saliva, cand beau si cand mananc.Am luat Trachisan, ce as putea sa mai iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zozohun a răspuns:

Înseamnă ca ai infecție in gat la amigdalite sau sunt umflate ca ai mâncat / băut ceva rece.
Du-te la farmacie si cumpără Strepsils (ii zici ca e pentru tine si iti recomanda farmacista).
Dacă după o zi/ 2 nu te simți mai bine înseamnă ca trebuie antibiotic si trebuie anunțat medicul de familie.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Amesteca cateva lingurite de miere de albine cu zeama de lamaie pana se face ca un sirop.
Ia cate 1 lingurita la fiecare ora.
Nu bea apa rece si nici ceai fierbinte, sau mancare fierbinte, ca-ti inflameaza mai tare gatul. Inghetata este interzisa de asemenea.
La nevoie, se poate face gargara cu apa cu sare (la 200ml de apa, se dizolva 2 linguri de sare de bucatarie).

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Incearca siropul de patlagina

| AnonImOO000 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu e bun de nimic, este cel mai slab sirop

| zăGhost a răspuns:

Paracetamol

| Anon31241212 a răspuns:

Decasept sau sirop de ridiche neagra. Daca nu iti trece inseamna ca ai rosu in gat si trebuie sa iei antibiotic.

| pisciutza19 a răspuns:

Tusesti sau doar ai dureri? asta e important de mentionat. Aveam si eu dureri de gat intr-o perioada si luam doluangin e foarte bun iti amorteste tot gura limba gat dar e bun de tot dar ar fi sa iei si antibiotic daca ai dureri s-ar putea sa ai amigdalita.

| Giovanny2003 a răspuns:

Poti sa iti dai cu tantum verde