| onuticuta200312 a întrebat:

Am 12 ani si sanii mei au inceput sa se dezvolte de cateva luni...Cand ma uit in oglinda vad niste unflaturi.De cam 2-3 luni nu am vazut nicio scimbare la marime.Au ramas la aceeasi marime.Cand apas in acele zone ma doare. Oare in cat timp o sa-mi creasca sanii? Ma intereseaza si cam cand ar trebui sa-mi vina menstruatia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ThePuffy a răspuns:

Salut! Mi-e sanii au inceput sa-mi creasca pe la 9 ani jumatate, dar erau niste mici umflaturi, de abia ca se vedeau. Dar pe la 10 ani si ceva au inceput sa se dezvolte. Si ai grija sa nu te lovesti, din cate am inteles poti sa faci cancer sau ceva de genu' cred. Si in legatura cu menstruatia ar trebui sa-ti vina pe la varsta asta, dar daca apare mai tarziu, nu e nici o problema, chestiile estea sunt diferite de la o fata la alta. Vorbeste cu mama ta despre asta. Sau daca nu vrei, poti cauta pe net. Sper ca te-am ajutat! happy

4 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

E destula vreme sa se dezvolte... inca 5-6 ani de acum incolo. Stai fara griji fiindca nu vor ramane asa. Menstruatia incepe de la aceasta varsta sa vina. Fii pregatita happy

| SkyPilot a răspuns:

Fiecare organism se dezvolta dupa un calendar propriu. Nimeni nu poate sti cand iti vor creste. Dezvoltarea lor se finalizeaza pe la 18 ani.
Menstruatia poate si ea sa iti vina in orice moment. Vei observa in primul rand prezenta unei scurgeri vaginale asemanatoare cu albusul de ou. In cateva luni de atunci te poti astepta la prima menstruatie. In primul an ciclul poate fi foarte neregulat - poti avea prima menstruatie apoi alta dupa cateva luni. Tot in acea perioada vei observa o dezvoltare calitativa a sanilor. Abia pe la 16 ani trebuie sa iti pui probleme daca nu ai avut inca o menstruatie.

| sensualus a răspuns:

Mumoaso, sanii cresc fain in in cativa ani

| celdesuspendat a răspuns:

Ai impresia ca e grau? sa creasca din martie pana in iulie? laughing cresc si ei in cativa ani. la 12 ani, asta grija o ai tu?