| Alexandraaaaaaaaxdd123 a întrebat:

am 12 ani si sunt la a doua menstruatie din viata mea mi-a venit de sambata si si acum am ciclu, de cand mi-a venit ciclu ma doare capul foarte tare si si acum in momentul de fata ma doare capul, cateodata ma doare si burta dar imi trece. stiti de ce ma doare capul? e normal sa ma doara?

Tin sa spun ca nu am avut niciun contact sexual!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Durerile de cap şi de burtă/ovare sunt simptome pre/menstruale NORMALE!

Pentru a atenua temporar aceste dureri pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" pentru durerile de burtă se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ), ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Probabil ai un flux mai abundent asa, in perioada asta se pierde mult fier, ceea ce poate duce la o usoara forma de anemie, ce poate da durere de cap, ameteala si altele.
Mergi la medic daca persista.
Te pup!

| alexuta13pe a răspuns:

Buna,si eu am 14 ani si aveam acelasi problemebig grin daca vrei sa vb p mes da-mi id tau happy

| Alexandraaaaaaaaxdd123 explică:

Va multumesc mult la toti ..toate raspunsurile mi.au fost de folos :*