| 91Ellii a întrebat:

Am o problema ..va rog sa nu criticati, ca deja am necazu. In urma cu 3 luni am avut contact sexual neprotejat si s-a intamplat nenorocirea sa nu ne dam seama ca a ejaculat. La jumatate de ora am luat postinor 2, de atunci mi-a venit menstruatia foarte bine, normal. Dar de o saptamana am racit, si ma doare stomacul, nu am pofta de mancare ..Ma ingrijoreaza foarte tare faptul ca imi pulseaza ceva foarte des in burta ..nu este doar in capul meu, si cand apas ma doare si este foarte, foarte tare. Sarcina nu cred ca este, si azi dimineata mi-am facut un test :negativ, dar de la pastila cred ca se intampla toate astea. nu inteleg ce pulseaza, ca muschii nu cred ca se zbat mereu si sa ma doara cand apas. daca stiti despre pastila va rog sa'mi da'ti un sfat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, trebuia să faci 2 teste de sarcină "corecte" la 4 săptămâni de la administrarea Postinor 2!

Apoi, având în vedere aspectele prezentate de tine, bănuiesc o anexită ( răceală la ovare ).

Să mergi la un control ginecologic pentru investigaţii suplimentare ( şi o ecografie ovariană/vaginală ).

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune şi multă sănătate.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, ti se intampla de la pastila, pe care probabil ai luat-o dupa ureche, fara sa faci consultul ginecologic obligatoriu. Du-te macar acum la ginecolog, te va ajuta sa depasesti problemele de sanatate pe care le ai si poate chiar sa revii la starea de dinainte sau cat mai aproape de ea.

| Azµre a răspuns:

Numai un control făcut la medicul ginecolog poate rezolva toate problemele pe care ți le pui.

| Zenit313 a răspuns:

Sexul se face protejat daca baiatul este iresponsabil!
Inainte sa iei o pastila, vorbeste cu un doctor!

Acum nu poti sa faci altceva decat sa mergi la doctor la niste consultatii, nu avem ce alte sfaturi sa iti oferim! happy

| MrAlex a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci la un doctor happy

| DraudeS a răspuns:

Un control detaliat la ginecolog iti va rezolva problemele.

Sanatate!

| lolylolypops a răspuns:

Draga mea, uite ce e eu chiar nu te critic, incerc sa-ti inteleg situatia dar asta este o problema destul de delicata si nu prea avem noi cum sa te ajutam, eu cred ca cel mai bine este sa mergi la medicul ginecolog, gravida nu ai cum sa fii asa ca...stai linistita! Iti inteleg nelinistea cauzata de efectele pastilei si depinde si de organismul tau, mergi la ginecolog!