| crisscrisstienne a întrebat:

Am 14 ani, iar menstruatia mi-a venit de aproape 1 an si jumatate.De cateva luni(6-7) menstruatia ma tine aprox. 2 saptamani, am o saptamana maxim doua libere si iar imi vine menstruatia. E o problema sau atat ma va tine mereu? Eu sunt nascuta la 6 luni, are vreo legatura? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În principiu, până la vârste de 15 anişori şi în primii 1-2 ani de CM, aspectele menţionate de tine NU constituie o problemă!
În această perioadă sunt relativ normale astfel de dereglări...

Totuşi, dacă menstruaţia este ABUNDENTĂ, atunci se impune un control ginecologic şi investigaţii suplimentare!

În acel caz, poate fi vorba de vorba de o menoragie/hipermenoree :(

Sunt necesare investigaţii suplimentare, ecografie, etc. deoarece sunt MULTE cauze posibile.

"Cauzele care pot determina instalarea hipermenoreei sunt:
1. tulburările hormonale;
2. fibromul uterin;
3. lipsa ovulaţiei;
4. dispozitivele intrauterine;
5. complicaţii ale sarcinii;
6. administrarea de medicamente antiinflamatorii şi anticoagulante;
7. afecţiuni ale tiroidei;
8. endometrioza;
9. afecţiuni renale sau hepatice;" - SURSA :
http://www.egirl.ro/......denta-4608

http://webcache.googleusercontent.com/......tp?/search

Vezi mai multe detalii la linkul anterior, precum şi la linkul :
http://www.romedic.ro/menoragia-hipermenoree

În funcţie de cauza care generează menoragia ( dacă, într-adevăr, este vorba de aşa ceva ) vei primi şi tratamentul adecvat.

Când este vorba de o sângerare foarte ABUNDENTĂ timp de cel puţin 10 zile ( şi, eventual, ai simptome de leşin sau slăbiciune ), atunci TREBUIE să mergi la Urgenţă/Camera de Gardă pentru un control şi, probabil că ţi se va prescrie Maleat de ergometrină ( sau alt produs echivalent ) - vezi Prospectul la linkul :
http://medicamente.romedic.ro/maleat-de-ergometrina-0-2mg-1ml-x5fi

Toate cele bune.

| crisscrisstienne explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult pentru raspuns! In cazul meu este o menstruatie normala, nu abundenta. Daca e abundenta e maxim 2-3 zile si dupa e normala.

| bursuc001 a răspuns (pentru crisscrisstienne):

Cu plăcere!

În acest caz, NU este nici o problemă şi NU este vorba de menoragie/hipermenoree happy

Deci, NU ai motive de îngrijorare!

O seară/noapte frumoasă.

| crisscrisstienne explică (pentru bursuc001):

Multumesc foarte mult! Iti sunt recunoscatoarehappy

| bursuc001 a răspuns (pentru crisscrisstienne):

Cu plăcerewinking

Toate cele bune.

| crisscrisstienne explică (pentru bursuc001):

Multumesc, la fel!

| bursuc001 a răspuns (pentru crisscrisstienne):

Mersi şi eu happy

13 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Mergi la medicul ginecolog. pentru ceea ce ai sunt medicamente care iti regleaza ciclul. daca o sa continui tot asa o sa fii tot timpul lipsita de putere, si sangerarea pe asa timp lung nu e buna pentru organism.

| crisscrisstienne explică (pentru gelu1970):

Si daca as merge la farmacie sa imi dea ceva? mi-e frica sa merg la ginecolog, plus ca nimeni din familie nu stie

| gelu1970 a răspuns (pentru crisscrisstienne):

In farmacie nu o sa iti dea nimic fara reteta. la ginecolog e ceva normal sa mergi la varsta ce o ai. ce parinti ai? e ceva normal ceea ce ti se intampla. ai face bine sa ii spui mamei tale daca tu crezi ca ea te intelege mai bine, si sa mergi la medic. nu te juca, mai tarziu o sa-ti para rau.

| Laura927 a răspuns (pentru crisscrisstienne):

Nu,la farmacie nu!
Tu trebuie sa mergi la ginecolog,stai linistita nu o sa stai cracita pe acolo laughing, tu ai o dereglare hormonală si iti va da niște pastilute ( anticonceptionale, ajuta la reglarea sângerării ) depinde de organismul pe care il ai!
Vorbeste cu mama ta, nu tine ascuns, ea ar trebui sa fie prietena ta!

| OoBunnyoO a răspuns:

Este normal ca in primii ani de menstruatie sa fie neregulata. Insa nu este normal sa ai menstruatie 2 saptamani tot restul vietii.
Menstruatia normala ar trebui sa tina cam cel mul 7 zile.
Cel mai bine ar fi sa consulti un ginecolog. Daca esti virgina, nu iti va face control in interiorul vaginului. Insa este posibil sa fie vorba despre orice, de la o situatie normala, pana la o derglare hormonala, o vaginita, chiar si chisturi la ovare. De aceea, nu poti lua medicamente dupa ureche, pentru ca poate fi vorba de diverse afectiuni si pentru asta ai nevoie de un control specializat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul adolescentelor aflate in timpul primilor doi ani de la aparitia primei mentruatii, durata tipica a unui ciclu menstrual este variata. De asemenea menstruatiile abundente si lungi sunt cat se poate de comune in aceasta perioada. Cu toate acestea medicul trebuie contactat in cazul oricarei sangerari care dureaza mai mult de 7 zile sau in conditiile in care ciclul menstrual dureaza mai putin de 21 de zile.

| Woman2Womanro a răspuns:

Nu are legatura cu faptul sa te-ai nascut prematur. Mergi la medic, pentru ca te va ajuta. Nu mai sta asa