| KiDdUtZa a întrebat:

Am 14 ani si mi-as dori sa slabesc cat mai repede. E bine daca mananc dupa acest regim

- Ora 8:00 – 1 cafea.
- Ora 10:00 – 2 oua fierte
- Ora 12:00 – 1 pahar suc de rosii
- Ora 14:00 – 100 g sunca sau 1 felie paine prajita
- Ora 16:00 – 1 mar
- Ora 18:00 – 100 g branza slaba
si daca fac 1 ora miscare? Cat pot slabi intr-o saptamana cu acest regim? Funda+Vot:d

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| highcoconut a răspuns:

In primul rand, cafea? Doar cafea? De dimineata trebuie sa mananci macar o omleta cu legume si fructe. Poti foarte bine la ora 08:00 sa-ti mananci omleta cu multe legume si apoi fructe. De asemenea, daca ai putea sa bei un suc de fructe(care este foarte gustos si sanatos) ar fi minunat! sa nu fie din comert, fa-l acasa daca ai blendere sau aparate cu care sa storci sau sa faci un smoothie. La pranz nu ar trebui sa bei doar un suc de rosii. Evita mancarea gatita si mananca foarte multe fructe si legume(poti sa mananci din astea pana nu mai poti ca ajuta extrem de mult). Fa-ti o salata cu multe legume de exemplu. Sunca nu este buna, are o groaza de chimicale si e foarte nesanatoasa. Iar painea prajita e la fel. Multa lume crede ca este sanatoasa dar nu este pentru ca prajeala provoaca cancer. 1 mar pe zi nu este de ajuns, incearca sa mananci cat mai multe. Nu stiu ce sa zic despre branza...cred ca ar merge. Nu te infometa pentru ca foametea duce la anorexie. Fa cat mai mult sport. Nu poti sa slabesti intr-o saptamana miraculos cu regimul pe care ni l-ai aratat. Mai bine urmeaza regimul meu(bine, nu e chiar un regim, ci doar un fel de a manca sanantos). Fa cat mai mult sport pentru ca sportul este crucial. O ora pe zi nu este de ajuns. Totusi, daca pana acum n-ai mai facut asa de mult, incepe cu o ora pe zi, apoi continua cu doua pana o sa ajungi sa fii obisnuita sa faci sport zilnic si iti garantez ca o sa te simti mai bine. Daca poti, du-te la sala la cursuri de aerobic. Intr-o luna sigur vei observa diferenta. Eu acum sunt slaba si sunt multumita de corpul meu.

12 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Depinde de fiecare organism, eu ti-as recomanda la ora 14 sa mananci o supa de legune, un piept de pui la gratar si o salata, sunca sau painea prajita sa o mananci la 10, si in ziua cand mananci pua sa mananci doar 1 pe zi si mazim 4 pe saptamana, la ora 8 poti sa bagi si un fruct. si ai griza sa nu scazi sub 1000 de calorii pe zi. spor la treaba

| MihaelaDart a răspuns:

Numai o ora miscare? Eu am slabit in 7 zile cu 3 litri de apa, miscare cu bicicleta a cate 20 km drumuri dus-intors, intre timp plimbarile le faceam numai pe jos, evitand autobuzul, taxiul..., mancand fructe, salate, evitand painea si mancand fara grasime, am slabit 5 kg. Esti mica nu ai nevoie de diete, daca vrei sa-ti distrugi stomacul de pe acum, e vorba de corpul tau, e viata ta.

| bogz a răspuns:

Dupa parerea mea cu acest regim sarac in calorii nu poti face o ora de antrenament

| berelahalba a răspuns:

Lasa orele mesei, incearca sa mananci cat mai putin si multa miscare bea multe lichide si fa multa alergare jogging alergare de rezistenta distante mari sau in fine cat rezisti macar 1 km 2 pe zi si iti spun eu ca slabesti dar trebuie continuitate zi de zi sau macar tot a doua zi

| DragosteDePrimavara a răspuns:

Heii biia_... ce regim folosesti?

| Robert_6755 a răspuns:

Pai...vezi sa nu lesini happy

| Deea4ever a răspuns:

Cafea? nu e destul ca ai multa energie mai bei cafea?! Moamaa fraate da acum depinde si de tine eu as zice nu din prima deoarece ai abia 14 ani corpul inca se dezvolta nu stii inca cum arati dar asa cam cat de grasa esti tu! deci ca sa iti rasp la intrebare daca te tii de regimu asta sa mananci din 2 in 2 ore si putin...asa pe la anorexiee. laughing kate kile ai ai peste 60 de atunci sa iti faci griji uite iti recomand altceva du-te la baschet vei creste in inaltime, faci in acelasi timp sport nu se va mai observa micul tau defect! in plus cafeau nici nu e hrana tinand cont ca micul dejun este cea mai importatnta masa a zilei.

| Biia_4195 a răspuns:

Uite,ia id-ul meu: biibb_b si iti dau eu un regim bunhappy. Tocmai am terminat prima etapa si in 2 saptamani eu am slabit 9 kg, tata 13 si mama 5.Depinde de organism, insa chiar functioneaza. Daca te tenteaza, ne "auzim" pe messbatting eyelashes.

| florin_9718 a răspuns:

Pai inceputul e cam greu si eu vin dupa un regim si la inceput mi-a fost cam greu adica in prima saptamana cateva grame slabesti.incearca sa bei si ceai antiadipos mareste metabolismul si arderile alimentelor a si inca ceva incearca sa nu mananci deloc paine si mancaruri pe baza de ulei.in prima luna m-ai mult de 3, 4 kg nu ai cum sa dai...

| OvyOne a răspuns:

Ai putea sa inlocuiesti 100g sunca cu piept de pui la gratar, sau cu...carne fiarta, sa iti faci o supa de legume (rosii, ardei gras, telina, hrean, dovleac, etc. am eu o reteta pentru supa de legume cu care slabesti garantat. imi dai un pm si vb).

| dutzuuuuuuu a răspuns:

Sincer ca sa slabesti mai repede bea mult ceai antiadipos si mananca rar' nu din 2 ora,asa nu se va depune, infine, eu asa am slabit 7 kg, dimineata luam' 2 oua fierte, dupamiaza o supa de legume...si seara un mar, sau pepene verde, in aceasta perioada :d

| Alina_2497 a răspuns:

Nu bea ceai antiadipos! e adevarat ca te ajuta foarte mult sa slabesti dar pierzi si vitaminele din corp datorita lui. O prietena a ajuns la spital datorita ceaiului antiadipos, si am trecut si eu prin ceva asemanator ei. O ora de miscare e chiar ok. Parerea mea e ca slabesti cel mai repede facand tae-bo. Incearca sa faci vreo 40 de minute pe zi, pe langa incalzire si vei vedea rezultate. Eu zic sa scoti painea din regim si sa mananci dimineata branza (eventual cu rosii sau castraveti ). Cafeaua e optionala. Cat despre fructe ai putea manca vreo 2-3 mere pe zi, pepene, piersici etc. Si un sfat suplimentar ar fi sa iti cumperi ulei de masline sau creme antivergeturi.