| IngerAlb a întrebat:

Am 15 ani si am 1, 65 m si 67 de kg. Mentionez ca in ultimele luni am slabit 13 kg, iar acum nu mai pot sa dau jos restul de 7 kg. Vreau sa va intreb... daca e normala greutatea la inaltimea asta si la varsta asta. La 11 ani aveam aceasta greutate si de-a lungul anilor m-am ingrasat pana am ajuns la 80. Iar acum am ajuns din nou la greutatea de acum 4 ani. Fac aerobic la sala. Eu am slabit cele 13 kg pe timpul scolii si cu un pic de infometare, adica mancam doar un iaurt sau kiwi la scoala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
TU trebuie să înveți să mănânci, nu să te înfometezi doarece ești ÎNCĂ în creștere.
Consultă un nutriționist.
Pa, pa.

| Feelings14 a răspuns:

Buna, cred ca esti fata. daca da, atunci greutatea trebuie sa fie -10. daca intelegi ce vrei sa spun. adica daca ai 1, 65 atunci ar trebui sa ai 55 de kg.
DAR, e ok! la varsta asta esti in crestere. O sa te mai inalti si o sa vezi ca nu esti asa grasa. fa mai bine exercitii de inaltare.
( daca esti baiat atunci ar fi -4, adica 1, 61 si 61 de kg ). pana la 21 de ani te tot inalti, iar pana la 18 corpul tau se va schimba incontinu.
Inca ceva, infometarea nu ajuta la nimic, mai bine faci sport si mananci sanatos. eu mananc 8 mese pe zi, dar foarte sanatoase! iar in ultimele 2 luni am slabit 11 kgwinking muritul de foame te va inbolnavi.
Mult succes :*