| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si inca nu am rubeola desi este epidemie in scoala ( iar aproape jumatate din clasa au avut deja rubeola). Problema este ca peste 2 saptamani plec din tara. Ce sa fac in cazul in care voi avea rubeola in acea perioada? Cum sa previn? Nu pot amana plecarea...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| username_3216 a răspuns:

Probabil ai si tu deja,doar ca virusul are o perioada de latenta in care sta in corp fara fanifestarile sale tipice(petele rosii, tumefierea ganglionilor cervicali, probabil pneumonie, dureri articulare mai fecvente la femei).
solutia era sa nu mergi la scoala, dar daca ai fost e aproape sigur ca ai rubeola pentru ca e a naibii de contagioasa

| AnKu03 a răspuns (pentru username_3216):

Stiu ca nu ar fi trebuit dar azi am avut teza + ca inca nu am destule note la unele materii si nu-mi poate incheia media. pana pe 13 luna viitoare trebuie sa am toate mediile incheiate fiindca ma invoiesc cu o saptamana si cv inainte de vacanta. altfel stateam de mult acasa big grin

1 răspuns: