| Ddenis a întrebat:

am 16 ani si merg la sala, acum 2 zile m-am antrenat mult, iar dupa a inceput sa ma doara mana in zona antebratului. Cand o fortez putin incepe sa doara tare... daca stau si nu ridic nimic trece durerea si pot ridica lucruri usoare fara nicio problema. Ce poate sa fie? Si ce sa fac? Are rost sa merg la doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ti-ai scrantit un tendon. Se intampla in general celor care pornesc exercitiile fizice fara o incalzire prealabila.
daca era ceva rupt, pana acum plangeai de durere, asa ca, probabil o entorsa (scranteala) doar.
Ce sa faci?
Repaus total cu mana respectiva de la sport, macar 1-2 saptamani, pana trece in totalitate.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Ti-ai fortat incheietura mainii. Exercitiile se fac si alea cu cap. Nu tragi ca ghiolbanu pana nu mai poti. Evita sa mergi la sala o perioada sau faci exercitii mai usoare pe cat poti.