| Cr7adi a întrebat:

Am 17 ani mi-a venit ieri un medicament GABA care mi la zis prescris medicul, in speranța ca voi mai creste câțiva centimetri,deoarece acesta îmi face un somn mai bun. Dupa ce m-am trezit, in aceasta dupa masa am avut o senzatie de ameteala, si un pic de vartejuri.Mi-am luat calciu si vitamine si m-am pus in pat, dar când închid ochii totul se înalte mai rău.Am decis cu părinții sa nu mai iau medicamentul acesta deoarece ma afectează intr-un fel, simptomele mele gasindul-le la reacții averse.Intrebarea mea ar fi cam cat durează aceasta stare si ce ar trebui sa fac sa îmi treacă, in afara sa consult un medic.Va multumesc anticipat. FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raluuuca89 a răspuns:

Si oricum in general medicamentele care actioneaza pe sistem hormonal(endocrin) sunt dubioase la modul ca fiecare individ reactioneaza altfel si de multe ori se intampla sa schimbi 1 de 2 ori medicamentatia

2 răspunsuri:
| BogdanVasc a răspuns:

Salut.
O zi, doua. Nu vizita niciun medic, mai rau iti face.

P.S: Altadata citeste prospectul de la fiecare medicament inainte sa-l consumi happy

| Raluuuca89 a răspuns:

Buna! stai linistit atat timp cat aceste simptome dureaza maxim 2 zile, nu are medicul nici o vina, pur si simplu unele persoane sunt sensibile si manifesta aceste reactii adverse scrise pe prospect, pe care chiar daca il citesti inainte nu ai de unde sa stii daca tu vei manifesta sau nu acele simptome pana nu iei medicamentul. Sfatul meu este sa te prezinti totusi la medic sa ii spui ce ai patit, pentru ca exista si alte tratamente cu alte substante care probabil nu te vor afecta.