| Maxx23 a întrebat:

Medicul mi-a prescris un medicament Montelukast 10 mg pentru alergii. Am văzut că are reacții mari dar mi-e frică să iau medicamentul ăsta că eu am alergie alimentară. Cine a băut așa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Pai simplul fapt că are multe reacții adverse nu înseamnă neapărat că asta garantează că le vei avea pe toate. Daca in general nu ai reactii adverse, s-ar putea sa nu ai deloc, sau sa ai una mai ușoară. Dacă citești prospectul, antibioticele au o pagina de reactii adverse și totuși cred că am luat cu toții în viața și uite că suntem bine. Daca medicul ți l-a prescris știe ce face.

| Denisa0954 a răspuns:

Eu am luat si nu am pățit nimic. Nu vad legatura dintre alergiile alimentare si medicament. Pana la urma de asta ti l a prescris

| Maxx23 explică (pentru Denisa0954):

Dar are reacții adverse cam multe. Nu am curaj sa il beau. Xd