| Cr7adi a întrebat:

Buna TPU.Am 17 ani si acum cateva zile mi-am luat un Aminoacid numit GABA in speranța ca voi mai creste câțiva centimetri. Dupa 2 zile de administrare la amiaza am avut niște ameteli, si un pic de greturi.Acum dupa 4 zile nu mi-a trecut suta la suta si încă parca am o senzatie de putina ameteala si sunt mai inactiv dar nu semnificativ.Ce as putea face sa îmi treacă, ce alimente sa mănâncă sau ce vitamine, sau in cat timp credeți ca îmi trece. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| grab a răspuns:

Daca iti zicem ce sa faci si te doare iar capul ce faci? pe ce site mai intrebi?

mergi nene la doctor cu incredere ca sa fii si monitorizat indeaproape.

| Braunion a răspuns:

Cum se numea mai exact aminoacidul pe care l-ai luat?

| CryssEly a răspuns:

Buna!
Aminoacidul GABA este folosit pentru:
- reduce simptomatologia in tulburarile anxioase:
- simptome psihice (ex.: capacitate de concentrare scazuta, oboseala, senzatie de "nod in gat", iritabilitate, neincredere in propria persoana)
- simptome neurovegetative digestive (ex.: colon iritabil, colita ulcerativa, epigastralgii, spasme intestinale, meteorism, greturi, tulburari de tranzit intestinal, uscaciunea gurii), cardiovasculare (ex.: tahicardie, extrasistole, palpitatii, puls labil, vasoconstrictie sau vasodilatatie, transpiratie, lipotimie, cefalee pulsatila), respiratorii (sindrom de hiperventilatie, senzatie de compresie toracica, dispnee), neuromusculare (tremuraturi, fasciculatii), cutanate (ex.: hiperestezie cutanata), senzitive (ex.: parestezii, prurit, transpiratii, acufene, vertij, scotoame), urinare (polakiurie, disurie, vezica iritabila), endocrine (insuficienta erectiei si lipsa libidoului, dismenoree, amenoree, tulburari neurovegetative din menopauza), hipertensiune arteriala emotionala
reduce manifestarile anxioase in hipertiroidie
- reduce manifestarile in boala Parkinson (mentine echilibrul neurotransmitatorilor dopamina-acetilcolina)
sustine sistemul imunitar, mentine densitatea osoasa, dezvolta masa musculara prin stimularea secretiei hipofizare a hormonului crestere (STH)
reduce tesutul adipos al organismului (prin efect cetogen asupra acizilor grasi liberi din depozitele adipoase)
benefic in tratamentul epilepsiei care nu raspunde la tratamentul conventional (prin efect anticonvulsivant)
- imbunatateste memoria si performantele intelectuale la batranete
- induce relaxare si somn
- reduce durerile in neuropatia diabetica si post-herpetica

Cati centimetri ai crescut?

| Cr7adi explică (pentru CryssEly):

Bă da pe situ asta numai prosti is doamne, din cauza somnului bun creste producerea hgh de 4 ori mai mult