| Iuliana_Andreea_1996 a întrebat:

Am 17 ani si Va cer ajutorul si sfatul vostru va rog!
E vorba despre vis sau halucinatie nu stiu cum sa ii spun.
Dar eu am sa va mai mentionez ceva poate are legatura.
De mai multi ani am niste dureri de cap si ameteli, aveam cateodata senzatia ca o sa cad jos din picioare si stateam nemiscata cateva secunde, nu suport luminaa cand ma culc tv sau bec eu le inchid, zgomotele puternici nici ziua nu le suport nici noaptea, ma enervez repede. Acum un 1 an am fost la spital pentru ca se accentuau ametelile si durerile de cap ..am fost internata la neurologie mi s.au facut toate analizele +ekg+ CT si au iesit bune. Am fost si la psiholog unde am fost diagnosticata cu distonie neurovegetativa. Mi.a dat tratament 3 luni de zile, pot spune ca m-am simtit bine in acele luni. Durerile si ametelile au aparut mai rar dar mi s-au accentuat pana in prezent. Iar de o luna am ameteli in fiecare zi mai ales dimineata! Mai precizez ca am mai avut un moment de 2 saptamani in luna noiembrie in care imi crestea tensiunea si scadea, crestea, scadea. Si cand sunt ametita simt parca cum fierbe sangele in mine. Nu stiu ce sa mai fac.
Astazi s-a intamplat ceva ce nu am patit niciodata! Sunt la prietenul meu si acum, noi de obicei ne vedem tot weekend-ul de vineri pana luni, ori ma duc eu la el ori el la mine. El a plecat la munca pe la 1 am stat si dupa 2 ore m.a apucat somnul dim cauza durerilor de cap. Acum vine partea importanta! Nu stiu daca gresesc ce spun eu acum dar eu asta am simtit si asta va spun.
M-am pus sa ma culc, am inchis ochii si aveam impresia ca eu eram treaza dar eu de fapt dormisem. Dupa un interval scurt de timp aud o voce era a prietenului meu care isi intrebase tatal ca de ce dorm. Am simtit cum s-a trantit in pat langa mine si m.a atins si a spus sa ma trezesc ca a venit de la munca mai de vreme (ceea ce in realitate nu se putea intampla are un program strict)eu atunci mi.am zis ca mai stau un pic si cand am deschis ochii adica cand m.am trezit din somn si m-am uitat nu era nimeni. Nu stiu ce inseamna asta sau ce a fost. Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru ca sunt ingrijorata in privinta sanatatii melesad dau fundaaaa..si urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| iulya2299 a răspuns:

Având în vedere că ai antecedente medicale și că ai fost sub tratament eu cred că trebuie să te adresezi urgent doctorului care s-a ocupat de problema ta. Ultimul simptom descris, visul halucinație poate să fie cauzat și de stres, de oboseală, de mulți factori ce nu implică o stare de sănătate proastă. Totuși eu cred că cel mai bine vorbești cu un doctor, poate îți refaci anumite analize.
Amețeala și starea de somnolență pot fi și de la o anemie sau lipsa de fier.
Oricum îți doresc sănătate și contactează un doctor.