| AYKSSSSSSS a întrebat:

Bună TPU!
Am 19 ani si în ultima vreme am facut sala intensiv. Problema este ca pe langa asta am luat shake-uri de proteine in cantitati foarte mari (mult peste doza maxima recomandata)
si cred ca acelea m-au afectat...
In urma cu vreo doua luni am inceput sa simt durere in piept, furnicaturi, durere in bratul stang, transpiratii nocturne, glezne umflate si alte simptome de genul.
Ca un om responsabil am mers la medicul de familie care mi-a masurat tensiunea si s-a speriat. Aveam tensiune EXTREM DE MARE 165/90 (posibil atat de mare de la redbull-ul baut inainte happy )
si mi-a facut trimitere la cardiolog.

La cardiolog am facut un ekg care a iesit foarte prost si o ecocardiografie, la fel de proasta.
Din fericire tensiune a fost ceva mai scazuta (150/85 parca nu mai stiu exact), dar celelalte analize au indicat:
Insuficienta cardiaca, stagiul II
Inima marita
Fibrilatie atriala
Tahicardie sinusala
Hipertensiune arteriala

Mama a insistat sa mergem si la un alt medic si sa imi fac mai multe analize ca sa fim siguri. Dupa inca cateva analize (ekg 24h, test de sange, ecografie doppler, test de efort etc) am fost diagnosticat de al doilea doctor cu:
Insuficienta cardiaca stagiul IV
Inima marita
Fibrilatie atriala
Tahicardie sinusala
Cardiomiopatie ischemica
Hipertensiune arteriala

Dar prima chestie care mi-a ramas in gand: „risc foarte crescut de infarct miocardic acut sau accident vascular cerebral"(asta a zis al doilea medic)

O a doua chestie care mi-a ramas si mai tare in minte si nu ma lasa sa dorm:
50% dintre cei cu insuficienta cardiaca mor in primii 5 ani de la diagnosticsad
Sunt terminat! O sa mor?

P.S.
Ca un istoric medical- am diabet de tip 1 diagnosticat de vreo 10 ani, tinut sub control cat de cat, dar insulinodependent.
In rest nu am mai avut probleme de sanatate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PaCMojo a răspuns:

Poti schimba asta prin a incepe sa mananci sanatos sa faci sport fara proteine si sa alergi putin mai mult dar nu la sala in aer liber ca sa iti poti controla respiratia si corpu tau sa revina la starea normala inainte de proteinele alea, dar trebuie sa faci asta pe o perioada de minim 1 luna jumate poate chiar 2, si sa faci mai toata ziua.

| Cosmin86 a răspuns (pentru PaCMojo):

De ce "fara proteine"? Ce legatura au proteinele cu inima?
Sau tu HABAR NU AI ce sunt proteinele?

1 răspuns: