| SaveTheNature a întrebat:

Va rog sa imi acordati 5 minute si sa-mi raspundeti acestei intrebari.Este foarte important pentru mine!
Am 27 de ani.
La 19 ani am fost diagnosticat cu Hipertensiune Arteriala. ( 180/90). si in acelasi timp cu sindrom hiperkinetic si ventricol stang dilatat.
Ok Mi dat tratament
-Concor 1/zi
-Nefrix 1/zi si mai apoi mi-a ridicat la 2/zi.
Tratamentul imi facea foarte rau (imi amorteau mainile, aveam palpitatii, maini reci vara etc).
Doctorita imi spunea doar sa continui tratamentul si ulterior a schimbat concorul cu Nebilet.
In fine Mi-am dat seama ca vea nu e in regula asa ca am fost la alt doctor.
Acesta mi dat asa:
Almohexal 1/zi
Pritor 2/zi
Tertensif 1/zi

In fine de atunci am tot facut analize la sange- perfecte, la urina -perfecte, la scaun -perfecte.

Am fost si la endocrino, si la cardio si neuro si tot asa.
In fine diagnosticele au fost care mai de care Hipertensiune esentiala. Suflu sistolic pulmonar, Sindrom hiperkinetic, cardiopatie ischemica, hipertensiune esentiala, hipertensiune a tineretii etc
In fine nici un tratament nu avea rezultate, si cand mi se masura tensiunea dupa 1 saptamana sau 2 de tratament, tensiunea era la fel.
Ei nu faceau decat sa inlocuiasca tratamentul cu unul mai puternic sau sa imi spuna sa-l continui pe precedentul. Insa eu nesimtindu-ma bine normal si logic ca le intrerupeam in maxim 2 saptamani.
Cam la 20 de doctori am fost. in diferite domenii.
In fine, in cele din urma dupa 8 ani de doctori si tratamente intrerupte am intrebat in stanga si in dreapta care este cel mai bun medic cardiolog din oras cu aparate performante si m-am dus dorect la el.
Am platit 2, 5 milioane un control complet.
Cand am ajuns la el mi-a masurat tensiunea si pulsul care erau asa:
Tensiunea arteriala 170/90
Pulsul 130.
In fine m-a tinut de vorba 10 minute timp in care ma tot masura la aparate, si la monitoare in care vedea inima, si o auzea.
Peste aceste 10 minute mi-a masurat din nou tensiunea si pulsul.
Tensiunea era de aceasta data 140/ 70 si pulsul 90 /minut.
In fine dupa alte 5 minute le-a luat din nou.
Tensiunea era 120/60 si pulsul 70.
In tot acest timp se uita pe monitor la inima.
Bineinteles la sfarsit mi-a dat o mare haritie cu rezultatele complete care au iesit perfecte.
La sfarsit m-a intrebat asa:
Ce sport vrei sa practici. I-am raspuns,momentan fac un fitness usor, dar mi-ar placea sa fac body -building,culturism.
Si mi-a spus Du-te si fa linistit culturism si orice sport doresti. Inima ta este perfecta. Tensiunea ta este foarte buna.
La sfarsit mi-a dat o reteta pe care scria:
extraveral numai la nevoie (adica doar cand urmeaza un moment stresant) si niste Mg Ca Zn.
Ce parere aveti? Orice sfat, parere este bine venita!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Cum am inceput sa-ti citesc povestea primul gand care mi-a venit a fost sa-ti spun sa mergi de fapt sa faci niste sport happy Parerea mea este ca acest din urma medic si-a meritat toti banii. De fapt esti o persoana emotiva si sportul te-ar ajuta foarte mult. Eventual ai putea vorbi de cateva ori si cu un psiholog. Ori ai avut vreo spaima foarte mare candva, cand erai mic, poate nici nu-ti mai aduci aminte, sau mediul din familie a fost mai tensionat, sau nu prea ai incredere in tine - sunt mii de motive care ti-ar fi putut determina emotivitatea asta, pentruc a de fapt despre asta este vorba. Nu ti-a crescut pulsul si cand ai scris mesajul asta? Si cand ai vazut ca ai mesaj? Poti sa faci si ceva arte martiale, poti merge la orice varsta, te ajuta mult si psihic. Si niste carti de auto-educare te-ar ajuta. Deci nu te mai chinui cu medicamente aiurea, medicamentele trateaza foarte rar cauza, ci doar efectele/manifestarile. Deci mergi si fa sport, gaseste-ti un hobby la care sa fii foarte bun/a si poate n-ar strica sa te uiti putin si in jurul tau, in mediul foarte apropiat, sa vezi daca nu cumva este ceva sau cineva care parca te "impinge" cumva sa fii asa. AI grija de tine, numai bine!

| SaveTheNature explică (pentru mixxjim):

Ai mare dreptate in tot ce spui. Sunt in acelasi gand cu tine. Si intr-adevar cred ca am o problema emotiva -legata de ceva traumatizant din copilarie. Oricum e mult de povestit.
Tocmai ca eu am fugit de medicamente. Si mi-am studiat foarte atent boala. Din pacate sau "fericire nu eu m-am chinuit cu medicamente ci medicii. Eu nici macar nu am hipertensiune arteriala. Mi-am luat-o si adineauri si o am 120/70. E foarte buna. Doar doctorii o gaseau mare din cauza emotivitatii mele.
Si sunt aproape convins ca aporape la oricine hipertensiunea are o cauza cunoscuta sau necunoscuta.
Imi pare rau ca nu am dat la medicina. Si intamplarea a facut ca eu sa dau la chimie. Dar cred si la ora actuala ca hipertensiunea nu prea poate fi "esentiala" Mai ales la tineri.
Si in fine in tot acest timp, cat am refuzat sa iau tratamentele pe care corpul meu le-a refuzat. Am ales sa consum anumite suplimenta naturale care ajuta la scaderea ei precum:
omega 3
capsule de usturoi.
coenzima q10
ginko biloba uneori
magneziu +_calciu
Ceaiuri anti -stress. Nu am mancat gras, sarat si dulce.
Si spre norocul meu poate, m-am invatat in tot acest timp sa mananc sanatos. Si acum chiar daca ar fi sa vreau sa mananc nesanatos -nu mai pot.
Stiu si simt ca ar trebui sa merg la un psiholog ori psihiatru -pentru ca e clar- sunt foarte foarte emotiv. Mai ales cand trebuie sa apar in public sau pe scena.Sau cand am un examen.Etc.
Multumesc pentru raspuns!

| mixxjim a răspuns (pentru SaveTheNature):

Cu placere, ma bucur ca a fost potrivit. Ai mare grija cu psihiatrii, evita psihiatria ca din hipertensiv risti sa te trezesti transformat in cine stie ce altceva, cu medicatie cat sa darame un elefant si sa te transforme intr-o leguma. Numai bine!

14 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Stai linistit. Si mie la 19 ani medicul fabricii unde lucram mi-a zis, dupa ce facusem in adolescenta sport de performanta timp de trei ani si fusesem monitorizat atent cu privire la sanatatea mea, ca am un defect la inima, septal-atrial. Si ca ar fi congenital. Am avut si eu probleme cu tensiunea arteriala, a ta e mica, a mea era ca la prizahappy, 220/100 uneori, mai ales daca stateam in firg crincen, insa, cind am mers la cardiolog, inaitne de armata, mi-a zis ca nu am nimic, si asa a fost, am facut armata, am facut sport din nou (culturism), adesea fac 50 de km pe zi cu bicicleta, si - nimic. Mai am momente cind imi creste tensiunea la stress sau frig, insa asta e totul. Miscarea imi face foarte bine, asa ca, ce ti-a zis cardiologul, ar fi bine sa faic, sa te apuci de un sport, caci el va regla functiile inimii. Poti sa iei pastile cu sutele, miscarea poate sa faca ce nu fac pastilele. Iar daca miscarea nu iti face rau, pune-te pe sport. Si mai vorbim dupa doua trei luni, in care zi de zi faci miscare serios.

| SaveTheNature explică (pentru cristi202):

Voiam sa atrag atentia mai mult asupra doctorilor care dau diagnostice gresite. Si cred ca pana sa ajungi la un diagnostic corect trebuie facute multe investigatii amanuntite. Eu am tot continuat cu analizele tocmai pentru ca fiecare imi dadea un diagnostic diferit. Si pana l-a urma s-a dovedit ca nu am nici hipertensiune si nici nu sunt bolnav cu inima.
Cu alte cuvinte sunt perfect sanatos. Si aiata cate tratamente care ma puteau distruge.

| RAY a răspuns:

Parerea mea, este sa faci sport cum ar fi mersul pe jos mult, sa manci legume, fructe multe, si sa fi calm mereu, ea tratamentul care ti-a dat

| Azµre a răspuns:

Stresul, același diagnostic îl am și eu Hiper Tensiune Arterială Stadiul II
190 / 10. La fel după 100 de analize și trimiteri mai peste tot aceeași poveste nimeni nu știe ce am, și s-a ajuns la concluzia că din cauza stresului și faptului că mă enervez repede.
Cred și eu când trebuia să stau câte 6 ore la cozi în spitale.

| facepalmlol a răspuns:

Esti un caz fericit!

Răspuns utilizator avertizat
| marcous a răspuns:

Ai anxietate. Ea da tensiunea si pulsul mare. Ai vazut si tu cum au scazut toate valoile fara sa-ti faca practic nimic, doar fiindca te-ai relaxat.
Tratamentul care ti l-a dat e simptomatic, insa cam slab.