| Satisfy34 a întrebat:

Am 22 ani si sunt foarte, foarte timid. Nu pot sa privesc lumea in ochi, daramite sa stau de vorba cu o fata. La munca merge greu deoarece, mi-e greu sa socializez si am nevoie de lucrul acesta. La psiholog mi-e greu sa ma duc deoarece nu pot sa scot o vorba cum trebuie, mi-e sa nu zica, ca imi bat joc. Prieteni nu prea am din motivul acesta ceea ce ma face sa fiu foarte trist. Nu pot sa socializez deloc, parca ma opreste ceva, mi-e greu sa ma exprim de frica, ca voi fi judecat. Cativa mi-au zis ca sunt arogant dar nu e asa... Trec anii si parca e din ce in ce mai rau. In fiecare zi ma preseaza ganduri si nu pot sa ma simt bine. Cei care au trecut prin asa ceva si, au scapat oarecum ar fi bine venit un mic sfat, o indrumare. Nu stiu ce sa mai fac si nu pot sa mai suport, am citit tot felul de carti, articole pe internet dar, degeaba, nu sunt bun de nimic. Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Adry05 a răspuns:

Pai normal ca nu faci nimic daca nu te duci sa rezolvi problema. Te duci la psiholog, e cel mai avizat si rapid ajutor. De ce ar face misto de tine? Crezi ca esti singurul in situatia asta? Vede oameni ca tine zilnic, nu-i o noutate, + ca e spre interesul lui sa se poarte bine cu tine ca altfel te duci la altul. Si daca se poarta naspa, luam si varianta asta, mare chestie, il schimbi cum faci cu orice medic nepriceput.

| Satisfy34 explică (pentru Adry05):

Nu, eu ziceam ca eu sa nu imi bat joc de el, de psiholog pentru ca nu cooperez. Intr-un final am sa ma duc la un psiholog pentru ca nu mai suport, fiecare zi este o povara pentru mine. Ai dreptate, multumesc mult!

| Adry05 a răspuns (pentru Satisfy34):

N-ai grija de asta, stie el cum sa te faca sa cooperezi.

| Satisfy34 explică (pentru Adry05):

Am fost intr-un final la un cabinet de psihiatrie, dupa care mi-a dat trimitere la un medic psihiatru pentru niste medicamente. Stau cam rau dar, sper si imi doresc din tot sufletul sa imi revin. Multumesc frumos!

7 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Ai anxietate socială. Nu e bai. Se trateaza cu anxiolitice. Tristețea persistenta se numeste depresie. Cu tratament, ti se va îmbunătăți dispoziția.

| Satisfy34 explică (pentru Donsavas):

Multumesc! Imi cer scuze pentru textul super "corect" scris dar am fost foarte pornit.

| ponturi a răspuns:

Eşti bun, eşti atât de bun cât vrei, totul pleacă din tine... Până la o anumită vârstă am fost exact ca tine, dar m-am înscris într-o organizaţie de tineret şi încet încet am început să cunosc oameni, si să socialez... din ce oraş eşti? Ai citi şi studiat destul a venit vremea să cunoşti oameni noi, să începi să spui cuvinte, vorbe cu timpul şi fraze şi chiar să faci şi glume. Te aştept pe Facebook-ul meu să povestim mai multe.

| Satisfy34 explică:

Nu, eu ziceam ca mi-e sa nu zica el psihologul ca imi bat eu joc de el pentru ca nu cooperez. Intr-un final am sa imi iau inima in dinti si, am sa merg la un psiholog pentru ca nu mai suport. Ai dreptate, multumesc mult!