| Kisses a întrebat:

Buna TPU! Am 25 de ani. Ieri mi-am palpat sanii deoarece mi s-au umflat si sunt usor dureroși pentru ca sunt înaintea menstruației si la sanul stang am descoperit ca am un nodul cat unghia care ma doare când îl apas. Acum este perioada cu Paștele si nu pot ajunge la medic. Sunt speriata. Ce ar putea fi? (Menționez ca sunt înaintea menstruației)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| theoutcaste a răspuns:

Daca doare nu e periculos. Mai apar din cauza hormonilor. Intr-o vara am avut si eu pieptul plin. Medicul a zis ca daca e dur, imobil si nu doare e periculos, altfel a nu-mi bat capul. In orice caz sa mergi sa te palpeze anual.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai de ce sa fii speriata, fiindca toate femeile au sanii durerosi inainte de ciclu, dar in ce privesc nodulii, mergi la medic si fa o investigatie amanuntita.

Ti-as recomanda o mamografie sau o ecografie la sani, si-ti vor spune acolo daca apar ceva calcefieri, fiindca numai in acel caz este nevoie de biopsie si operatie.

In general, acesti noduli pot apar in urma unor dereglari hormonale produse de diverse substante chimice pe care tu le-ai bagat in corp, precum: anticonceptionale, "pastila de a doua zi" dupa sex, botox, acid hialuronic sau chiar unghii cu gel sau acrilic, continand chimicale care ajung imediat in sangele si hormonii tai si pot declansa formarea de noduli mamari, tiroidieni, chisturi ovariene, fibroame uterine sau chiar tumori benigne ori maligne.
Sanatate multa!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu fii speriată. Dar după Paște, să ajungi cu el la medic, just in case.

| Brizbriz a răspuns:

Incearca sa nu stai speriata tot week-endul prelungit, pentru ceva care poate fi efectiv nimic, de gen un cos subcutanat (care apare destul de adanc sub piele, si nu poate fi stors), am avut asa ceva, nu pe sani, dar am avut, si a fost foarte naspa "sentimentul", insa a trecut de la sine in 3-4 zile

| Mopmop a răspuns:

Poate fi absolut orice.
Sfatul meu este sa fii calma si sa inveti ceva din asta: de acum incolo sa mergi anual la un control la medic!
Nu intra in panica pe moment!
Mesic de familie si trimitere la medic specialist imediat dupa Sarbatori.

| nukeyly a răspuns:

Q: ..nu pot ajunge la medic..Sunt speriata.
R: Cu rost, doar daca creste cu 4m/s ca Fat Frumos.
Q: Ce ar putea fi?
R: Destinul o sa-ti spuna la rezultate, restul sunt detalii, si Nostradamus nu mai e printre noi.

| Allemando a răspuns:

Nu-ți strica sărbătorile pentru atât. Mergi după la medic.