| Lolo_3214 a întrebat:

azi dimineata am descoperit un nodul mic la marginea areolei la sanul stang si ma doare daca il bazai.Saptamana viitoare sunt programata la ginecolog. dar pana atunci mi-e cam frica. Ar putea fi ceva grav? A. am 15 ani.

Răspuns Câştigător
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Eu am avut asa ceva: e vorba de un chist, o tumoare!
Cel mai bine era sa mergi la oncologie si acolo iti spunea clar ce ai dupa ce faceai o ecografie la san!
Tumoarea poate fi benigna(bun) sau maligna(rau). Daca e maligna si se ''divide'' o sa te opereze! Nu-ti face griji, trebuie doar sa mergi cat mai curand la oncolog! Eu aveam 17 ani cand am descoperit.Noroc ca era benigna si mi-a dat doar un tratament si sa fac ecografii in fiecare an!
Succes!

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Posibil o dereglare hormonală. Anunță medicul ginecolog când mergi la control, un ecograf mamar și dozările hormonale dar și analize uzuale de sânge (un marker tumoral, CA125).
Sănătate.
Pa, pa.

| Seвi a răspuns:

Buna, sora mea a avut ceva asemanator nu te ingrijora acum ea are 17 ani fi linistita si relaxeazate sunt cazuri dese