| Dragut123 a întrebat:

Am acnee pe frunte, si cateva cosulete pe restul fetei. Am auzit ca as putea folosi isotrexin, l-am achizitionat dintr-o farmacie, si am inceput sa il aplic doar seara, pe pielea proaspat spalata cu Gerovital Plant Stop Acnee gel spumant purifiant. Prima senzatie a fost de piele uscata, insa nu foarte tare. Insa dimineata, dupa ce m-am spalat din nou pe fata cu acest gel, mi s-a inrosit pielea din jurul fruntii. Vazand asta, am aplicat o crema cu galbenele, fiind mai grasa, si, dupa o perioada de cateva minute, mi-am revenit. Asa actioneaza aceasta crema, adica inrosirea este normala? Cei care ati folosit isotrexin gel, care a fost schema voastra de tratament? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Poate esti alergic la acea crema, mai bine ai vorbi si cu un medic dermatolog, poate el sa iti spuna ce sa faci.

| jasmin1rose a răspuns:

Foloseste un unguent pe baza de acid salicilic si un ulei natural de musetel.
Eu in liceu asa am reusit sa tin situatia sub control.
Dimineata, inainte de scoala imi aplicam unguentul peste care foloseam o crema obisnuita de zi, iar seara, uleiul de musetel.
Acestea doua au proprietati calmante, antiinflamatorii antiseptice si cicatrizante.

| LoveMe16 a răspuns:

Da este normal si mie mi se inrosea pielea...chiar rau...pana ajungea sa se exfolieze, devenind foarte inestetic, facandu-ma sa folosesc fond de ten. In prezent folosesc sudocrem, imi calmeaza pielea si daca ai o piele mai sensibila dupa ce te stergi de aceea te poti da cu vitamina A, iti vor trece semnele, daca ai

| EmmaDMX a răspuns:

Buna! Eu am incercat o groaza de creme pentru acnee, printre care si Isotrexin si cam toate, in primele zile de folosinta, imi iritau usor pielea. Ma speriasem si eu la inceput si mi-am intrebat dermatologul. Mi-a spus e ceva normal si ca ar fi bine sa nu folosesc crema in fiecare seara din prima, ci din 3 in 3 zile, din 2 in 2, apoi zilnic. Asta ajuta pielea sa se acomodeze cu crema. Daca procedezi asa si observi ca roseata tot nu dispare sau se agraveaza nu o mai folosi, poate nu iti este potrivita, incearca alta si consulta un specialist. Incearca din cand in cand sa te dai pe fata si cu sucul proaspat de la o frunza de aloe vera, dupa parerea mea e cea mai buna "crema" contra acneei, plus ca e si naturala.

| Dragut123 explică (pentru EmmaDMX):

Multumesc extrem de mult pentru raspuns! Initial, am folosit-o acum 3 zile si urmatoarea zi eram rosie, apoi am oprit putin tratamentul 2 zile si l-am reluat aseara, iar dimineata tot rosie eram. M-am gandit ca poate am eu o problema. Ar trebui sa folosesc o crema hidratanta dimmineata dupa ce am aplicat isotrexin, sau sa las asa?

| EmmaDMX a răspuns (pentru Dragut123):

Din cand in cand, daca aplici crema de galbenele ca sa mai calmezi pielea, eu zic ca n-are ce rau sa faca. Cam asa sta treaba cu cremele contra acneei, unele sunt chiar foarte dure si nu scapi de roseata aia zile bune pentru ca accelereaza procesul de exfoliere si nu prea ai ce sa faci decat sa ai rabdare si sa astepti pana ce vezi primele semne de vindecare.