| anonim_4396 a întrebat:

Buna,
Azi am fost la dermatolog si mi-a recomandat Retin-A, care mi-a fost spus sa-l aplic in fiecare seara iar daca se usuca pielea prea tare la 2 zile.
Pe langa Retin-A mi-a recomandat si un sapun cu care sa ma spal seara inainte si dimineata de la SVR Lysalpha Purifiant. Si de asemenea o crema pe care o voi aplica dimineata dupa sapun, de la Bioderma Sebium Hydra.
Bun, de sapun si de crema hidratanta nu-mi fac probleme insa am indoieli de Retin-A.
Scoala o sa inceapa in 3 saptamani si nu vreau sa arat urat la fata ( piele cojita, cosuri mai multe) asa cum am vazut discutii pe forumuri.
A mai folosit cineva Retin-A? In cat timp se duc efectele adverse? Si am auzit ca imi trebuie crema cu protectie solara, chiar daca ma spal dimineata? Medicul nu mi-a spus nimic de protectia solara.
Acnee nu am, sunt cateva cosuri pe frunte.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Missmoffet a răspuns:

Buna!

Ei, avand in vedere ca scoala incepe acusi, ar fi cazul sa te apuci cat mai curand de tratament. Retin a este foarte eficienta, insa in prima luna, in general, starea tenului se agraveaza. Crema exfoliaza tenul, in vederea regenerarii si sunt multe sanse sa-ti apara niste cosuri in plus. Insa nu e cazul sa renunti, pentru ca odata ce treci de perioada asta 3-4 saptamani, chiar incepe sa-si faca efectul. Eu o folosesc cam de un an, consider ca m-a ajutat mult.

Poate asta clarifica mai bine:

http://www.youtube.com/watch?v=JyTvqpTNvdk&feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=6UJSBqg1UfU

Daca spui ca nici nu ai acnee, doar cateva cosuri, problema ar treui sa se rezolve destul de rapid.

Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru Missmoffet):

Multumesc pentru raspuns happy.
Ei bine, de o saptamana aplic crema iar de trei zile o aplic o zi da, o zi nu. Incepuse sa ma usture anumite locuri de pe fata unde nici n-am atins cu crema. Oricum, a fost ceva gen arsura solara. Cateva cosuri sunt in plus, poate ar fi fost oricum. Se vede ca functioneaza si fata e mai luminata.
Cosuri nu aveam multe nici la inceput, in special pe frunte aveam.
happy Daca inca mai ai probleme de genul sau tenul este mai gras, recomand sapunul care si el ajuta multhappy De asemenea si crema speciala pentru tratarea iritatiei de la o crema anti-acneica. Tot ce mi-a recomandat doctora a fost ok. Asa ca le poti folosi si tu cu incredere, sapunul este in jur de 30 de lei iar crema in jur de 40. Oricum vad ca tin destul de mult happy
:*

3 răspunsuri:
| Oanis a răspuns:

Mai intreaba o data medicul daca ai nelamuriri pentru ca, chiar daca ar mai folosi cineva ce ti-a recomandat tie medicul, poate avea alte reactii pentru ca fiecare e diferit.

| anonim_4396 explică (pentru Oanis):

Asta ar insemna sa-mi mai fac o programare si sa mai platesc inca o data.
(Am fost la Medlife) De aceea am intrebat aici, pentru ca ma gandeam ca ma putea sfatui cineva care l-a mai folosit.