| IonCucu a întrebat:

am asa o problema in ultima vreme, uneori imi bate inima prea repede, asta deja e a 2-a noapte care o dorm rau, transpir rau noaptea ca si cum ma simt vara. Oare din ce cauza e?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Poate fi o simpla hipocalcemie si hipomagneziemie sau o problema cardiaca. Du-te la medicul de familie sa te consulte.

| onasis1961 a răspuns:

Vezi cum stai cu glicemia, să nu fii diabetic şi de acolo restul problemelor. Dacă e bine în acest sens trebuie consultat un cardeolog şi să faci un set complet de analize.Multă sănătate.

| darrio2007 a răspuns:

Ai probleme cu inima.Mergi la cardiolog sa iti prescrie un tratament.Nu te juca.

| Gabryel98 a răspuns:

E posibil sa ai probleme cu inima..ar trebuie sa mergi urgent la doctor si daca se va dovedi ca esti cardiac iti va da niste pastile (nu stiu cum se numesc)...inima este cea mai periculoasa!

| michelia a răspuns:

Poti sa ai tahicardie si de la lipsa de calciu si/sau de magneziu, fara sa ai o afectiune cardiaca. Seamana simptomele. Fa-ti analizele.

| Generalul a răspuns:

Poate bei cumva multa cafea/cola/energizante? De cele mai multe ori ele sunt cauza pulsului marit. Daca iti e la indemana cumpara-ti un tensiometru (sunt modele foarte ieftine si orice casa ar trebui sa aiba unul) si foloseste-l de cateva ori si vezi daca te incadrezi in limitele normale. Daca ai mereu tensiune mare (peste 130) si pulsul peste 100 ar trebui sa mergi la un consult de specialitate.

| marcous a răspuns:

Sunt niste manifestari somatice ale sistemului nervos hiperexcitat.
N-ar fi rau sa consulti un psihiatru. In pofida credintei populare, medicina a avansat mult si exista tratamente pentru orice afectiune fara a avea neaparat o problema psihica.
Se poate rezolva cu niste calmante de seara.
In SUA, marea majoritatea a oamenilor au frecventat cel putin o data in viata un cabinet de psihiatrie, pentru ca este la moda si este o necesitate data de viata stresanta si viteza cu care trebuie sa ne miscam in secolul asta.

| Anonim5566 a răspuns:

Poate fi doar o problema pe fond nervos(stres excesiv, de exemplu) sau o afectiune medicala. Viziteaza un doctor!

| DjDkill a răspuns:

Ori asa esti tu ori te-ai speriat de moarte candva si ai ramas cu sechele.