| brokxy a întrebat:

Sunt zile cand nu dorm noaptea deloc din cauza stresului. Si am observat ca de la o vreme, stau pana la vreo 5-6 dimineata pe atunci inima incepe sa imi bata foarte tare, de ce? Plus ma doare si stomacul, poate ca pentru ca sunt vreo 7 ore treaza fara mancare...
Dar inima de ce imi bate asa repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| aimullah123 a răspuns:

Deci ai palpitatii + dureri de stomac + tulburari de somn.
Concluzie: Posibila anxietate

Mergi si tu la un psihiatru.
De la anxietate poti avea o gramada de semne, precum:
Tulburari de somn, te enervezi din orice, senzatie de oboseala, ameteli, palpitatii, dureri in mai multe zone ale corpului cum ar fi : dureri de stomac, dureri in piept, dureri de cap etc, senzatie de greata si uneori chiar voma, transpiratii abundente, frisoane, tremuraturi si multe altele poti cauta si tu pe net ca sa aflii.
Mai mult decat atat in forme mai severe de anxietate pot sa apara si atacuri de panica in care apare o frica foarte intensa si alte simptome. Adica iti dai seama ca ai un atac de panica daca te sperii foarte tare fara motiv. A si inca ceva, cand ai atacuri de panica se poate sa iti creasca tensiunea in cateva secunde uneori destul de mult dar nu patesti nimic rau, cand te calmezi iti revii.

Dar ca sa aflii daca ai anxietate sau nu trebuie sa mergi la un psihiatru si sa ii spui ce probleme ai.
Orice ar fi se rezolva, sper ca nu te-am speriat prea rau.

5 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Magnerot
magneziu calmeaza si ajuta la palpitatii

insa eu m-as duce la doctor, ar putea fi o boala de inima, plus ca nedormitul urmat de palpitatii inseamna cel putin in teorie, hipertensiune

| gemeni6226 a răspuns:

Pentru ca te stresezi ca nu poti dormi de aceea.Am avut si eu cateva dati cand nu puteam adormi dintr-un motiv sau altul pana la 4 sau 5 si atunci ma ennervam, ma asezam in fata calculatorului sa gasesc ceva interesant daca nu pot dormi si iar ma culcam.Dar nu asa se rezolva.Se rezolva nemincind nimic dupa ora 21 si bind ceai de menta si musetel si citind o lectura foarte plictisitoare in pat.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Eu ma trezesc la 4-5

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce esti asa stresata? Si de ce nu dormi cand trebuie? Vad ca ti ai schimbat localitatea, numele, poza tot. Ce se intampla cu tine? E de la stres acest lucru eu imi auzeam bataile inimii in ureche si in cap parca zici ca era un bass nu dupa mult timp ma trezesc intr-o dimineata cu tiuit in ureche ...cauza? Stresul! Acum mi s-a spus ca nu voi scapa never de acest tinitus happy nu te mai stresa pentru orice gandeste pozitiv, angajeazate sa iti ocupi mintea cu ceva, apucate de sport e foarte benefic anti stress, iesi mai des din casa sunt multe chestii care te scapa de stress de exemplu acupunctura sau un masaj relaxant, sa calatoresti.
Daca iti bate inima si cand nu esti stresata mergi la un cardiolog.

| iaskalotofquestionz a răspuns:

Am aceeasi problema sad sa imi spui daca si cum se rezolva.