| InnocentKidd9 a întrebat:

Am auzit ca daca ai nevoie de aparat dentar fix si vrei sa il iei mai ieftin se poate compensa de Casa de Asigurari? Este adevarat? Daca da, in ce conditii si cat este compensat? Funda! Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ChE a răspuns:

Nu cred de obicei ortodontii nu fac contract cu casa de asigurari. De obice te costa intre 30-50 de lei pe bracket, doar pentru partea de sus te-ar costa intre 360 si 650 de lei, depinde de ortodont. Apoi in fiecare luna trebuie sa platesti intre 20-40 de lei (depinde de ce trebuie sa iti faca) pentru activarea aparatului si schimbarea arcului( se schimba de obice > la 3 luni ) Sper ca te-am ajutat.

| InnocentKidd9 explică (pentru ChE):

Eu stiam ca un aparat dentar fix costa mai mult de 1000 de lei..am citit pe net...

| ChE a răspuns (pentru InnocentKidd9):

Am si eu si am platit 650 de lei. Nu am probleme cu el si in fiecare luna platesc 35 de lei pentru activare. Eu am doar sus, daca ai nevoie si jos si sus te costa intre 1000-1300 de lei

| InnocentKidd9 explică (pentru ChE):

Depinde si din ce oras esti...si ce cabinet...eu am vazut la majoritatea mai mult de 1000 de lei pe arcada

| ChE a răspuns (pentru InnocentKidd9):

Eu ce stiu cel mai mult costa 80 de lei pe bracket, asta stiu eu si este la un cabinet din Bucuresti

| InnocentKidd9 explică (pentru ChE):

Mai stii cum se numea cabinetul?

7 răspunsuri:
| Andreea2913 a răspuns:

Eu am 16 ani, acum merg la dentist, lucreaza cu casa de asigurari, tot ce mi-a facut pana acum nu a costat nimic urmeaza sa imi puna si aparat dentar, bine trebuie sa te mai dai si tu bine cu ea, pe mine ma place si o sa imi puna fara bani.

| CatalinaClarodent123 a răspuns:

Bună,

Din păcate, nu există un program de compensare cu Casa de Asigurări în ceea ce privește urmarea unui tratament ortodontic (montare aparat dentar). Însă, există posibilitatea plății în rate. happy

Cu drag,
Cătălina
Echipa Clarodent