| bodonel001 a întrebat:

Am auzit ca este o masca cu miere de albine in potriva cosurilor si as vrea sa stiu toate detaliile? ofer funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Vichtory a răspuns:

Mastile din miere de albine sint hranitoare si bune pentru orice tip de ten.

Pe linga gustul delicios, mierea este renumita si pentru calitatile ei hidratante si antiseptice. Printr-un simplu tratament sau o masca mai mult decit usor de preparat iti poti mentine tenul curat si tralucitor. Si aceasta daca saptaminal ai grija de obraz si cu ajutorul mierii de albine.

Mastile din acest produs apicol sint foarte hranitoare, de acea sint bune pentru orice tip de ten. Functie de ingredientele care se pun pe linga miere mastile sint contra ridurilor, pentru tenuri uscate, grase sau normale.

Masca pe baza de miere pentru orice tip de ten

O lingurita de miere si 150 ml apa de izvor fierbinte. Se intinde lichidul pe ten, git si decolteu si se maseaza citeva minute pielea cu miscari circulare incepind de pe frunte si pina la barbie. Apoi se fac miscari de mingiiere a gitului cu palma si iar miscari circulare in sensul acelor de ecasornic pe decolteu. Acest masaj de face cu buricele degetelor. Dupa ce ati facut aceasta operatie clatiti cu apa calduta pielea si tamponati cu un prosop de bumbac.

Masca exfolianta de miere si gelatina

Tratamentul are actiune tonifianta, indicat pentru orice tip de ten. Se poate utiliza saptaminal. Doua lingurite de gelatina se amesteca cu 50 ml suc de mere sau infuzie de musetel si se incalzeste pina ce gelatina s-a dizolvat. Se adauga citeva picaturid e miere de albine. Amestecul se intinde pe fata si se lasa sa se usuce complet. Incet se dezlipeste masca dinspre margini. La sfirsit se limpezeste fata cu apa de izvor calduta pina la rece.

Masca astringenta cu miere si lamiie pentru tenurile grase

Saptaminal tenurile grase pot beneficia de un tratament execlent cu o masca din miere si lamiie. Doua lingurite de miere poliflora se amesteca cu doua lingurite suc de lamiie si o lingurita pulbere de argila. Mierea poliflora este antiseptica si tonifianta. Sucul de lamiie actioneaza astringent si bactericid si este este esential in tratarea tenului gras. Argila absoarbe excesul de sebum si impuritatile. Cind componentele s-au omogenizat se aplica amestecul pe ten, git si decolteu timp de 20 de minute. Fata se limpezeste apoi cu apa amestecata cu putina zeama de llamiie sau cu infuzie slaba de musetel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mierea se amesteca,de regula,cu scortisoara in tratamentul cosurilor(dar poate fi folosita si simpla), se aplica pe zonele afecatate si se lasa cateva ore pentru a actiona, dupa care se indeparteaza cu apa calduta.Tratamentul se aplica o data sau de doua ori pe zi.In schimb, rezultatele obtinute depind de fiecare tip de ten in parte, iar sansele cele mai mari ca acestea sa fie satisfacatoare sunt in cazul unui ten uscat.In cazul unui ten gras nu este recomandata(incarca tenul si ar putea duce la aparitia mai multor cosuri),iar in cazul unui ten mixt, ar putea da unele rezultate, dar lucrul acesta depinde de de gravitatea problemei.In orice caz, poate fi incercata indiferent de tipul de ten, nu in toate cazurile va reactiona la fel.Numai bine.