| iStarry a întrebat:

Am auzit despre niste exercitii pentru ochi care (cica) te-ar scapa de miopie, daca este mica(sau macar ti-ar mai imbunatati vederea)...astfel incat sa nu mai fi nevoit sa porti ochelari...Acestea chiar functioneaza? Si unde le pot gasi? Funada pentru cel mai complet raspuns happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Reek54 a răspuns:

Cand stai la calculator, dupa 10 minute uita-te la o distanta de aprox. 3 metri 10 secunde, fa-ti un obicei din asta in fiecare zi.
Cand faci ceai din pliculete pune pliculetele fierbinti pe ochi, atat de cald cat poti sa suporti, si le tii cam 3 minute, intinsa pe spate, altadata le bagi la congelator timp de 1 minut, si apoi le tii tot 3 minute pe ochi.
Culca-te devreme maxim la ora 22.
Mereu incearca sa vezi cat mai departe si cat mai clar, chiar daca nu da roade imediat, tot sa incerci, ti se v-a imbunatatii pana la urma.

| Elvina a răspuns:

E o prostie de zici tu. De miopie nu scapi decat cu operatie la 21 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Si eu sunt mioapa. Nu cred ca poti scapa de miopie cu niste exercitii. Daca citesti sau folosesti calculatorul fa pauze dese si uita te afara la cer.Nu ti forta ochii miopia se poate agrava. Miopia este un defect de forma al ochiului care se poate corecta cu ochelari sau lentile de contact. Nu incerca trucul cu pliculetele fierbinti pe ochi este foarte periculos. Ochii sunt foarte sensibili si poti pati ceva urat daca faci experimente din astea.Du-te la oftalmolog doar el te poate ajuta, cere i sfatul si urmeaza l.

| conttpu1 a răspuns:

Eu am un coleg care si-a reparat mipia partial cu cartea asta:

http://www.amazon.com/......ref=sr_1_1 ie=UTF8&qid=1343041358&sr=8-1&keywords=improve+vision