| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit mai demult ca cica balonarea frecventa este unul dintre semnele unui metabolism lent. Credeti ca e intr-un fel adevarat? Balonarea ard lagatura cu un metabolism lent? Sau pur si simplu fac eu combinatii alimentare gresite sau prea greoaie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Despre ce combinatii vorbim?

| RAY a răspuns:

Nu exista metabolism lent exista calori multe =ingrasare, balonarea rezulta din anumite alimente, in orice caz daca esti bolana des un consult la gastro ai nevoie, cu metabolismul lent ar putea avea legatura tiroida

| alina2k18 a răspuns:

Ai grija la alimentatie si la bauturile acidulate.
Am luat ani de zile medicamente de la Espumisan pana la Triferment si Kebene Plus si Dygenzym si you name it laughing)
Am si acum in casa vreo 3 tipuri pentru ca mereu stau cu frica daca ma balonez sa am pastile laughing
De cand tin regim si am mese regulate si cel mai important : nu mai mananc intre mese ADIO BALONARE.
M-am balonat doar de 2 ori in 4luni pentru ca am baut prea mult acidulat - cola 0 si apa mineralawinking
Atentie si la fructe, ce fructe mananci si mai ales cand.
99% din oamenii care se baloneaza au cauze alimentare nu probleme medicale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Peste cu varza calita, peste cu ciuperci, ciorba si pe urma spanac, gratar de pui cu legume la gratar, carne cu mazare, brocoli, dovlezel etc. Chestii de genul.

| Elena_Maria_1993 a răspuns:

Probabil nu asociezi corect alimentele.