| Erin28 a întrebat:

Buna TPU!
Am doi dinti ciobiti(un canin si un incisiv frontal) si trebuia sa merg la dentist sa imi fac gutiera pentru bruxism si sa imi puna putin matrial de blomba, ca sa nu ma mai deranjze. Chestia e ca doamna doctor la care merg eu intra in concediu prenatal si nu o sa mai vina la cabinet mult timp. Nu sunt decat ciobituri mici, nici nu se vad decat daca ma apropii cumva de oglinda. Insa ma deranjeaza la limba. E asemanator cu ceva striat si nu suport acest lucru. Mereu cand ma trezesc dimineata lipseste cate o bucatica infima, dar care in timp devine o reala problema. Pur si simplu ma tot gandesc la acest lucru. E mai mult psihologic, caci ma framanta faptul ca o sa raman fara dinti de tanara(carii nu am, dar am eroziune dentara, pe care nu pot controla cu medicamente pentru stomac. Nu beau suc acidulat, dar totusi am aceste probleme)
Intrebarea mea ar fi: cum sa scap de acest gand ca o sa imi pierd toti dintii(in familia mea, cu totii au probleme dentare, este geva genetic, desi au o igiena dentara riguroasa).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te gândești că porți proteză dentară.