| lorena1gianinak a întrebat:

Bună TPU! Astăzi vreau sa va spun o povestioara și poate ma lămurește și pe mine cineva happy. Buun, ma spal pe dinți de minim 2 ori pe zi, folosesc apa de gura, ață dentara, am grija la alimentație și tot niște "săracii" de dinți. Chiar dacă nu folosesc eu cine știe ce pasta (aquafresh, collgate și ce mai găsesc la magazin). Tot ma spăl corect pe dinți și de fiecare data... Cum naiba am carii și nu am nicio măsea întreaga? Ca eu de mica aveam probleme cu dantura deși ma îngrijeam. Oricât mi-aș peria dinții tot galbeni sunt, deși v-am zis de câte ori ma spal, carii tot am deși am grija de dinți mei și am și gingii sensibile crying. De ce? Încerc sa merg la dentist cât de des pot și sa trec peste frica mea dar tot am probleme cu dantura.Cunosc persoane care se spala din an în Paște și nu își îngrijesc dantura și tot nu au probleme cu dinții, nu au carii deși mănâncă zahar și tot asa...nu au fost în viata lor la dentist dar au dinții perfecți, de ce? :'(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Transmitere genetică.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai tu ce maninci/bei de obicei?

| lorena1gianinak explică (pentru GabiDumitrescu):

Orice în afara de zahar, băuturi acidulate și mâncăruri acide

| Brizbriz a răspuns:

Negrii care nu s-au spalat in viata lor pe dinti si au dintii albi
tu te chinui sa te speli si ai carii

raspuns: GENE si atat

iar, dintii galbeni sunt o chestie care nu se poate curata decat la dentist, aparate cu ultrasunete si jet cu pulbere sub presiune e singura solutie sa scapi de tartru care se depune INDIFERENT cat te speli

| lorena1gianinak explică (pentru Brizbriz):

Și e durereaoasa procedura de curățare?

| Brizbriz a răspuns (pentru lorena1gianinak):

Nu, nu are ce sa doara, iar daca doare se numeste ca ai probleme (de gen carii) care trebuiesc rezolvate
dar NUMAI PLACUTA NU E...

| Nirvanaaa a răspuns:

Cum a zis si darrio2007, genele sunt de vina.
Fiecare e construit altfel din punct de vedere genetic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori ai o tulburare autoimuna, ori e genetic, ești predispusa la parodontoza, ai noroc ca nu îți neglijezi igiena orala

| lorena1gianinak explică (pentru anonim_4396):

Cred ca e de genetica pentru ca și ceilalți din familie au problema asta

| anonim_4396 a răspuns (pentru lorena1gianinak):

Da,ai noroc ca te speli pe dinti, altfel era grava rău situstia, se poate și mai rău uneori decât ne putem închipui ( decât e )
Încearcă pastele de la SENSODYNE și sa ai grija sa nu ai deficit de calciu.

| Bariel a răspuns:

Orice gene ai avea, dintii iti vor fi afectati de carii la un moment dat. Daca vrei sa nu ai carii este nevoie sa te speli imediat dupa ce ai mancat/baut ceva. Dintii galbeni pot proveni din cauza unui factor genetic, dar pe langa asta mai pot proveni din alte cauze:fumatul, subtierea smalțului, fluorul in exces, unele antibiotice.

| lorena1gianinak explică (pentru Bariel):

Și înainte când nu fumam tot asa erau