| anonim_4396 a întrebat:

Am facut-o neprotejat cu prietenul si l-am trimis de teama sa-si faca niste analize la bolile cu transmitere sexuala pentru ca inaintea mea a mai facut-o neprotejat. A facut la sifilis, gonoree, negi genitali HPV si chlamydia si i-au iesit negative. Pe urma l-am mai trimis sa-si faca la sida si hepatita si pe foaie i-a scris hepatita a si b negativ si sida negativ(specific a facut doar sida ca nu si-a dat seama pe moment sa le zica de HIV), Intrebarea mea este: au luat in considerare cei de la laborator si de HIV cand au facut de sida. Mie lama de laborator mi-a iesit buna mi-a zis candida si tricomonas absente.
Pot sta linistita acum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Lasand la o parte ca tu te culci cu barbati atat de dubiosi incat nu stii daca au sau nu vreo boala cu transmitere sexuala. Pentru ca de obicei pe astia ii gasesti in vreun sant cu pantalonii pana la genunchi, mana in chiloti si o sticla de bere langa ei.
HIV-ul e virusul care duce la aparitia de SIDA. Probabil atunci cand i-au facut analizele pentru SIDA, au bagat HIV-ul in aceeasi categorie, cu toate ca e gresit.
Stai linistita, dupa atatea analize, daca ar fi fost infectat, ar fi stiut siguranta. Chestiile astea se afla repede.

| Britta a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Nu ma intelesesi, nu e dubios cum zici tu. Am avut o relatie de 1 an jum si prima data am facut-o dupa 6 luni cu el(relatie serioasa) dar cand am vazut recent stirile de la TV cu sida am inlemnit deoarece a mai avut contacte sexuale neprotejate(unele aventuri) inaintea mea ca aproape orice baiat(nu cu orice fata de pe strada dar na...ce poti sa stii cu cine s-a mai culcat aia chiar daca nu le suspecteaza) iar gandul m-a speriat de moarte. Nu am incredere in nimeni avand in vedere faptul ca se ia pana si oral.

| PeFuga a răspuns:

1. Cei de la laborator au facut test pentru HIV. HIV este virusul, iar SIDA este ansamblul de boli care apare dupa ce cantitatea de virus depaseste un anumit nivel si organismul nu se mai poate apara.
2. Virusul (HIV) devine detectabil in analizele de laborator la MINIMUM 6 luni de la infectare. Cu alte cuvinte, daca partenerul a contactat virusul cu 4 luni in urma, el ti-l poate transmite tie, insa la analize nu se vede inca.
3. Daca aveai asemenea temeri, era indicat sa faceti analizele inainte de contactul sexual, nu dupa!
4. (nu o sa iti placa asta!) Daca te temi atat de tare de BTSuri, foloseste prezervativul!

| Britta a răspuns (pentru PeFuga):

Au trecut 2 ani de la primul contact, na ce sa mai zic eu acum, daca era ceva poate se vedea pana acum. Sincer nu am avut dubii, dar de cand au aparut cazurile alea la tv cum ca, cateva mii de persoane din judet si-au facut teste pentru siguranta a intrat spaima-n mine si i-am zis. El a fost primul si ultimul deci daca e ceva e doar de la el.Si initial a fost cu prezervativul dar cateva secunde fara dupa ce l-am facut sa strice cateva aiurea,(eram virgina), si s-a mai intamplat si pe urma fara prez acceasi poveste. Ma rog lectia mi-am invatat-o, atunci, lipsa de experienta.MS de raspuns!

| NoName0x0 a răspuns:

Da, au luat in considerare si de HIV pentru ca "HIV" e prescurtarea de la Sida. Eu incurajez sensul neprotejat (stiu ca unii de aici o sa ma omoare), atata timp cat este facut cu cap si cu pers care trebuie! Am mai spus.o de atatea ori si o voi mai spune, sexul este matematica pura, combinata cu logica, biologie, etc laughing) Cretinele care de la primul contact raman gravide sa o faca cu prezervativ! Bravo si ca v.ati facut analizele! Eu te felicit! Si da, poti sa stai linistita acum!

| Britta a răspuns (pentru NoName0x0):

Nu e prescurtare de la sida(asa credeam si eu la inceput:-s), da, la mine a fost cu cap 100% dar in viata ma astept la orice de-asta mi-a fost frica si le-am facut, el pe alea si eu o lama ginecologica.

| mleonte81 a răspuns:

Sida apare cand sistemul imunitar nu mai poate lupta impotriva infectiei cu HIV.
Practic nu poti sta linistita deoarece e mai complicat de atat si la cum se fac analizele cateodata...mi s-a intamplat de multe ori sa mi se puna un diagnostic aberant.

http://omedicine.info/ro/hiv-and-aids.html
http://www.edumedical.ro/......-acesteia/

| Britta a răspuns (pentru mleonte81):

Totusi nu avea de unde sa ia asa ceva, dar pentru linistea mea le-a facut. Sa-l mai pun sa faca si asa, ce zici? nici nu stiu daca o mai vrea la cat l-am ametit. Eu una nu ma duc sa le fac ca mi-e cam greu sa fac asa ceva daca ma intelegi... Dar nici cu gandul acolo nu pot sta mereu, m-a luat o frica de nici noaptea nu am mai dormit...

| mleonte81 a răspuns (pentru Britta):

Asta-i decizia ta.Eu sint chiar paranoic pe tema asta.Mai ales cand auzi la cat de frecvent isi schimba unii partenerii...