| MaryLaury a întrebat:

am fost la solarr acum 4 zile pentru prima oara si am stat 3 minute si cand am iesit de acolo mi s-a facut rau imi venea sa vomit si mi-a trecut de abia dupa o ora, de asemenea ma simteam obosita, azi iar am fost si am stat 4 min si mi-a fost rau doasr putin si mi-a trecut repede, mentionez ca sunt alba, dar ochii am caprui si parul cocolatiu, am auzit ca persoanele cu parul blond si ochii deschisi sunt mai sensibili la solar, am si gastrita, oare ar fi de la gastrita sau asa imi este pan nu ma obisnuiesc. Mersii. Funda. puncte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Sincer solarul in general nu face bine, daca ai vazut ca ai avut probleme dupa, de ce ai mai indraznit sa mergi si a doua oara! Mergi la piscina sau la plaja si expune-te la soare cu crema de protectia de 30 sau 50+, in plus de asta soarele iti fixeaza calciul in oase, este recomandat in limitele normale.
Eu am fost o data la solar si nu mi-a mai trebuit de atunci sa merg, mi se facuse rau si mi se accelerase pulsul in timpul sedintei si dupa. Am preferat sa merg la plaja, avand marea la 5 minute de locuinta.

| xBanKai a răspuns:

Intr-un fel participa si gastrita la simptomele tale dar asa e prima data pana te obisnuiesti. Iti sugerez sa nu te mai duci la solar pentru ca oricum o sa te inegresti natural de la soare cu calciu, fier si alte vitamine pentru oase si mai ales pentru piele decat cu radiatii si rahaturi de la solar. Sfatul meu de la necunoscut la necunoscuta e sa incetezi cu solarul. Daca ai pielea ca cea din poza esti perfecta big grin Funda? big grin