| vmalex21 a întrebat:

Buna TPU.Am fost programat pentru o operatie de corectare a deviatiei de sept(septoplastie). La ce ma pot astepta după operatie? Mai sunt persoane care au trecut prin aceasta operatie? Dacă da, care a fost experienta voastră? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Cine stie, un nas nou, o voce noua, o fata noua...

| mudokins78 a răspuns:

La multe gagici!
Succes!

| vmalex21 explică (pentru mudokins78):

Nu prea are nicio treaba cu gacicile, e o operatie funcțională care îmbunătățește respiratia.

| zilog a răspuns:

Poti să te aștepți ca măcelarul respectiv să scape dalta mult mai adânc in 0, 01% din cazuri poate să ajungâ până în creier nu nepaărat să mori, ci doar să dea o garuă până acolo.
in rest poti să te aștepți să nu aibe tehnogolia sau sa nu doresca sa o foloesca laser necesara pentru a suda vasele de sange
acel strugure bine irigat de la polipi in spatele nasului exista ca o spuna ca un burete ca un strugure bine irigat cu sange mult
si daca se sparge ala curge 2 litri de sage in 16 secunde
apoi nu e problemă îți sparge craniul ajunge acolo opreste hemoragia te baga la reconstructie maxo-faciala unde lucreaza un doctor foarte bun si aproape ca o sa te faca sa fii aproape normal nu o sa prea cunoasca oasele se vor lipi la loc
in maxim 4 ani nici nu o sa mai te manance tot timpul in gat
si nici nu o sa mai iti picure sange
si in maxim 10 ani o sa si uiti prin ce ai recut

ar fi bine sa te duci sa donezi niste sange de preferat vorbesti cu doctorii aia sa il aiba chiar pe al tau sau faci o colaborare cu centrul de transfuzii sanguine le povestesti ca vrei sa iti pastreze sangele tau
daca nu se deschid usile mergi la crucea rosie le poveststi sa mearga cineva cu tine de la crucea rosie pentru ca ei stiu sa vorbesaca cundeva cu o directoare de la transfuzii sanguine
sa iti pastreze sangele tau
sa iti spuna cam in cat timp se regenereaza sangele
apoii peste perioada respectiva de timp mergi la opereratie
dar ei sa detina deja in locatie si in stoc daca va fi nevoie sa ma complecteze ditect sangele tau

apoi poti sa te astepti sa ramai cu mancarimi tot timpul sa te deranjeze ceva
poti sa te astepti sa te doara timp de 3 ani
poti sa te astepti sa iti picure sange si sa curga cand stranuti timp de 3 ani
poti sa te astepti sa faci 10 operatii pentru ca o sa cresca acolo ceva carne care tot o sa astupe gaura respectiva
si care trebuie ciopârțită din când în când și de multe ori o să o taie așa cu foarfeca si gata iti da cu un spray anesteziant local
si te da in aia a matii daca comentezi ca te doare ca trebvuie sa suferi ca nu esti bat de floarea soarelui
si sa termini cu smiorcaielile
si pana la urma o sa te obisnuiesti sa mergi sa te ciopartesaca din cand in cand
pana la urma daca nu se infecteaza si nu mori
atunci o sa iti faca niste gauri mari prin care o sa intre mult prea mult aer rece care o sa faca sa racesti la sinusuri amigdale
apoi o sa iti scoata ouale si amigdalele
si dac nu iti taie artera cand iti scoate amigdalele supravietuiesit apoi o sa racesti doar la plamani pentru ca amigdalele incalzesc aerul care duce la plamani
apoi o sa faci infectie nu e problema o sa iti transplateze un plaman doi plamani o sa iti dea perioada de valabilitatea la plamanii transplatati timp de 9 ani dar tu pentru ca o sa te pocaiesit o sa traiesti si mai mult de atat si mereu o sa te lauzi la biserica ca ai trait mai mult de cat a fost data in care trebuia sa iti expiere plamanii iar oamenii o sa te aplaude si o sa ii dea slava Domnului ca asa minune sa traiesti peste perioada de garantie! mare curiozitate a saptisprazecea minune a lumii.
si pana la urma o sa fie bine o sa ajungi un bosorog cu votva in bot care o sa aiba pa la un plaman si o sa tusesca cam tot timpul care mai are 3 ani pana la pensie si din cauza ca se restructureaza postul de profesor de pictura te face paznic portar la liceu si mai pictezi si tu cate un tabloas caruia nu ai cui sa il vinzi.
TI-AM SPUS ASTA DE LA UN CAZ REAL PE CARE IL CUNOSC si acum lucreaza in sectorul 3 la un liceu. si astepata pensia.
care a facut tot ceea ce ti-am spus mai sus

| Alinailies a răspuns:

Cu vanatai doua saptamani, sau nu, depinde de organism.
Nu doare absolut de loc dupa ce te trezesti, fa-o cu cea mai mare incredere(iti recomanda cea mai fricoasa persoana din lume?).

| vmalex21 explică (pentru Alinailies):

Si tu te-ai operat?