| anonim_4396 a întrebat:

Am gripa.De joi iau tratament in continuu:fervex, rofedex, spray nazal, solutie auriculara, picaturi pentru ochi, panadol, algocalmin, zinnat, sirop de patlagina si niste injectiiDuminica seara am ajuns in Olanda si au inceput unele dintre ele sa se termine.As putea sa gasesc aici aceste medicamente? Le-am adus aici dar doar cate o cutie din fiecare.Ar putea tatal meu sa le aduca din Romania in cantitate mai mare? Si inca niste intrebari:Imi vine sa vars cand tusesc si ma doare tot trunchiu si in gat si nici nu pot respira bine.Am facut febra 40, 2 si am fost la urgenta, mi-a scazut pe moment si apoi am facut din nou. Ce e de facut ca sa nu ma mai trezesc noaptea sa tusesc si sa vars?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cici a răspuns:

Cred ca sunt ff multe.incearca ceva mai usor. daca ai avea parasinus pe care eu il folosesc si este nemaipomenit, care iti scade si din febra te scapa si de durerile de gat.mananca multe kiwi si bea ceaiuri de macese,pentru ca contin vit c.iar pentru nas in fundat, fa o infuzie de musetel si pui putina sare, apoi iti picuri cateva picatuiri de cate ori ai nevoie dar sa fie reci.incearca parasinus

3 răspunsuri:
| ragaman a răspuns:

Nu stiu cine ti-a recomandat toate medicamentele astea dar nu prea sunt de acord. in primul rand nu se iau medicamente din aceeasi gama, de exemplu nu iei paracetamol si fervex pentru ca ambele contin paracetamol ca substanta activa. in al 2-lea rand nu am auzit pe nimeni sa ia pastile si injectii pentru gripa, ori una ori alta. deci ai grija ce iei si ce combini ca ai putea face o intoxicatie de toata "frumusetea".

| Anonim_4998 a răspuns:

Niciodata nu trebuiesc luate multe tipuri de pastile o data.Si inca ceva. Efectul pastilelor se simnte dupa cateva zile.

| TheCritic a răspuns:

Ragaman-injectile le iau pentru o infectie sau geva de genu' nu pentru gripa