| Ionutandries a întrebat:

Am și eu o problema de 2-3 săptămâni mai grava! am niște dureri lombare cu iradiere în piciorul stâng sau drept, eu am făcut culturism un an de zile dar acum 3 luni mam lăsat din cauza durerilor lombare!. la început aveam dureri în șoldul stâng ceva gen ca niște înțepături nu este o durere foarte mare dar este insuportabila și în pat când stau îmi amorțește parca și ma furnica în zona lombara!... câte o data când fac treaba îmi trece pentru o seara după dar apoi iar apar! întrebarea este pentru cei care au trecut prin asa ceva sau pentru cei care au habar ce poate fi? ei mam gândit sa fie o luxație a mușchilor, un inel de la coloana sa fii alunecat din locul lui sau rinichi! aștept răspuns și va mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Hernie de disc, nu va trece fara operatie, asta e, nu toata lumea poate sa practice culturismul din punct de vedere fizic, ti-ai distrus sanatatea cu ridicatul greutatilor

2 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Eu am trecut printr-o operatie de hernie si pot sa iti spun ca am avut dureri groaznice,si tot de la ridicat mi s-a tras dar nu la sala de sport ci la servici,cica cum te pastrezi asa te ai, am inteles ca unele hernii se mai trateaza si prin balneoterapie, dar nu merge la toata lumea asa, va trebui sa faci RMN ca sa stii exact cum stau lucrurile si sa vezi in ce directie o apuci, radiografia nu iti poate spune daca ai sau nu hernie de disc dar vede daca ai oase deplasate

| Ionutandries explică:

Asa de grav sa fie? durerea e supărătoare și nu ma.lasă în pace de ceva timp, nu credeam sa fie Chiar asa de grava! câte o data când depun eforturi fizic când car ceva etc seara respectiva nu ma doare. Iar la soldul stâng când pun mana pe lateralul lui simt ca și cum ceva ar fi esita din locașul lui ( gen un os se mișcă în exterior un pic) dar acum nu am probleme cu șoldul deși în acea zona simt ca ceva nu este la locul lui acolo! Acum zona lombara ma doare seara ma tot întorc depe o parte pe alta pana adorm deoarece îmi amorțește!