| Done_Mihai_1994 a întrebat:

De ce imi amorteste piciorul stâng când stau pe wc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acolo stai pe capacul WC-lui care este un colac rotund cu o suprafață rotunjită. Partea ei cea mai înaltă este o porțiune relativ mică. În timp ce stai acolo, dacă timpul este mai lung, din necesitate evident, că sper că nu citești atunci și acolo cărți, acea zonă înaltă apasă pe o arteră care irigă piciorul. Piciorul neirigat cu sânge cum trebuie pierde sensibilitatea nervoasă. Această stare se manifestă ca o amorțire, cuvânt care este legat de mort, moarte, deci moare un pic. Se remediază prin schimbarea poziției. După ce reîncepe să curgă sângele normal, trece.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca stai prea mult, intr-o pozitie incomoda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai du la wc!

| GouDidodino a răspuns:

Stai prea mult sa te caci

| DanielPH a răspuns:

Cred ca te lasi cu coatele pe ele, exercitii ceva presiune...
Sau ai wc-ul prea sus si nu atingi podeaua cu picioarele suficient de bine incat sa te sprijini de ele.
Vezi si tu, ori stai prea mult, capacul ala tare nu-i tocmai comod.

| gothicbat a răspuns:

Asta aș vrea și eu să știu.

| MihaiPavel21 a răspuns:

Fiindcă stai într-o poziție incomodă prea mult timp.

| Chihaialexs a răspuns:

Probabil stai pe o perioadă îndelungată pe o suprafață dură.

| Ibra1000 a răspuns:

Ce artera frate? E presiunea colacului de la wc pe nervul sciatic(cel mai mare nerv din corpul uman care se intinde de-a lungul membrului inferior respectiv picior) de aia iti amorteste piciorul.Sa mor eu dati funda la toate cacaturile de raspunsuri.