| GaBByzZuuuuuu a întrebat:

Buna TPU am intestin iritabil si nu stiu ce sa fac am crampe, durerii abdominale, diaree cu mucus pot avea si 3-4 scaune pe zi si in general se intampla cand merg la scoala am fost la cel mai bun gastroenterolog din Brasov si mi-a dat tratament si sa fac analize care au costat foarte multi bani si nimic. Acum urmeaza sa fac al doilea tratament care si el este foarte scump si nu stiu daca merita sa mai dau bani aiurea ca nu are niciun efect si mai merg si la psiholog fiindca eu am facut acest sindrom dupa o depresie suferita acum un an de la o acneee pe care am avut-o pe fata si vreau sa specific ca am avut grija de mine am tinut dieta un an intreg poate si mai bine am ocolit situatiile de stres incerc sa stau cat mai linistit dar degeaba am 18 ani si sunt clasa 12 si aceste simptome ma deranjeaza tare la scoala si ma impiedica sa imi desfasor activitatea asa cum trebuie vreau un sfat o parere se mai vindeca si cat poate sa mai dureze? ca deja am un an.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Sekim a răspuns:

Du-te la un doctor avansat.

| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Sindromul de colon iritabil îl ai de la o depresie. Trebuie să tratezi deopotrivă depresia și colonul iritabil. Pentru depresie îți recomand pastile 100% naturale pe bază de licium, care te vor ajuta enorm, acum că ești în clasa a XII-a și ai nevoie de concentrare și somn odihnitor. Pentru colonul iritabil ai nevoie de o alimentație sănătoasă: fără apă minerală, sucuri acidulate și mai puține fructe(fermentează). Mănâncă mai multe legume crude. Un ajutor foarte bun pentru colon: un gel de aloe + un probiotic. Despre aceste produse te poți documenta în colaborare cu părinții tăi:
https://www.comenziforever.ro/......-plus-ID37
https://www.comenziforever.ro/......ra-gel-ID6
https://www.comenziforever.ro/......iotic-ID19