| fuckName a întrebat:

Buna TPU.Am luat 5 caspule de oragometril ( 1/zi - 5 zile ), iar dupa 5 zile trebuia sa imi vina ciclul ( asta este a5a zi ) si nu imi mai vine... Este normal straight face?

Nu mi-a mai venit ciclul de aprox. 3 luni, iar acum o luna, am avut niste scurgeri maroni ce au durat 2 saptamani.

In timp ce am luat organometril am luat si omez si debridat. am 16 ani, mi-am am inceput viata sexuala...

Revenind la subiect, este normal sa nu imi vina menstruatia dupa pastile?

Update : Am fost la ginecolog din nou si mi s-a spus sa mai astept 2 zile si sa fac o ecografie la un cabinet particular. A spus ca nu se vede vr'o sarcina. Ce poate fi? Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

O sarcină normală este vizibilă la ecograf DOAR din săptămâna 5-8 de sarcină ( deci, la 6-9 săptămâni de la fecundare )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.copilul.ro/......a5451.html

Cel mai sigur/rapid este testul de sarcină pe bază de urină : siguranţă de 99 % dacă este făcut la cel puţin 21 de zile după actul sexual ( şi dacă faci 2 teste la interval de 3 zile între ele ).

Oricum, având în vedere "problemele" tale legate de menstruaţie ( vechiul "istoric" ), precum şi scurgerea maronie de luna trecută, NU cred că e vorba de o sarcină ( 99 % )!

Dacă excludem o sarcină ( după ce faci tu 2 teste CORECTE ), rămân alte posibile cauze ( aşa cum enumera şi Brigaela în răspunsul din 13/15.10.13 ).

Alte cauze am enumerat şi eu în răspunsul pe care ţi l-am dat în 23 Septembrie 2013 :
http://www.tpu.ro/......ptamna-de/

Cel mai bine se pot trage "concluzii" în urma unei ecografii : acolo se va vedea dacă este vorba de o afecţiune a ovarelor/uterului...

Dacă NU se va depista o problemă a ovarelor/uterului, atunci TREBUIE să faci analize hormonale/tiroidiene...

Toate cele bune.