| anonim_4396 a întrebat:

Care stie cat costa o ecografie(pentru a vedea daca esti insarcinata)la un cabinet particular la ginecolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Preţul depinde/diferă de la clinică la clinică şi în funcţie de tipul ecografiei ( pelvină sau transvaginală )...

Vezi diverse preţuri la linkul :
http://www.providentamedical.ro/tarife-spital-providenta

http://www.gynecoland.ro/ecografie-transvaginala

Preţul poate varia între 50-200 lei; iar la unele cabinete private mai plăteşti încă 50-100 lei consultaţia :(

Toate cele bune!

| corbulalbrosu a răspuns:

Pretul unei ecografii abdominale sau transvaginale este de 80-120 lei. Deoarece la ecograf se poate vedea doar o sarcina aflata deja in saptamana a 6-a sau mai degraba in a 7-a, nu se poate considera ca fiind o metoda de depistare a sarcinii. Cea mai sigura si precisa metoda de stabilire a sarcinii este cea prin care se determina existenta hormonului de sarcina hCG in sange.Acest hormon este produs de placenta ce ia nastere imediat dupa momentul fecundarii.Depistarea hormonului se realizeaza printr-o analiza sangvina efectuata intr-un laborator de analize medicale al carui rezultat nu poate fi gresit niciodata, se obtine in maxim 24 de ore si costa circa 40-45 lei.

| Leonardoleo a răspuns:

Minim 50 de lei