| monycutzza a întrebat:

am mare nevoie de ajutorul vostru. De 3-4 zile mi-a aparut in interiorul gurii un fel de cos (sau herpes, nu stou exact ce este) ma doare ingrozitor, abia pot manca sau de exemplu ma spal pe dinti cu greu pentru ca il ating si ma doare, iar uneori ma ustura. Nu stiu ce sa fac, poate voi ati trecut prin asa ceva si imi veti da un sfat. Va rog mult ajutati-ma. FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de afte bucale ( ori un abces dentar )!

Dacă e vorba de afte bucale, badijonările cu glicerină boraxată ar trebui să te ajute la tratare şi vindecarea completă în 2-5 zile.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.clarisse.ro/wp-content/uploads/2013/03/afte-bucale-laser.jpg

http://www.medici-stomatologi.ro/infodent/tratamentul-aftei-bucale

http://www.romedic.ro/aftele-bucale-ulcerele-bucale-stomatita-aftoasa

http://www.ymed.ro/......tratament/

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
După descrierea ta este o aftă bucală.
Găsești la farmacie glicerină boraxată, aplică local prin badijonare, de trei ori pe zi pe zona afectată, nu consumi nimic de 20-30 de minute pentru a-și face efectul. Trece în câteva zile.
Te mai ajută și gargara de ceai concentrat de mușețel.
Sănătate!
Pa, pa.

| stlucian a răspuns:

O(2-3) clatire cu bicarbonat de sodiu a cavitatii bucale la 3-6 ore ar putea ajuta dar daca " cos" persista un medic stomatolog daca ai facut in ultima perioada vreo intreventie poate sa te ajute.
Vreun anestezic prea puternic poate sa produca aceasta alergie la nivelul "cerului gurii"

Asemenea manifestari nu se manifesta decat in prezenta unui agent patogen in cavitatea bucala si/sau induse fie dintr-0 o eroare sau neglijenta.

Asemenea manifestari pot apare in urma unor consumuri de lichide prea fierbinti/repede si ingurgitate rapid.

In deosebi ele dispar cam dupa 1 saptamana fara reactii adverse in afara decat cele de incomoditate/miros neplacut/gust pierdut/etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In gura dar unde in gura nu ai specificat si cred ca este important. In tot cazul un cos nu are cum sa fie. Un cos este de regula bombat, are un cap foarte evident si nu apare niciodata in cavitatea bucala ca si herpesul, care isi face prezenta in exteriorul gurii. Cel mai probabil ai o afta sau o infectie cu o ciuperca numita candida.
Problema este ca numai un medic iti poate spune cu exactitate ce fel de afectiune este si iti poate recomanda tratamentul. In mare pot sa iti spun ca o afta ar fi cel mai fericit caz, ea se trateaza fie cu o apa de gura antibacteriana fie cu glicerina cu stamicina iar candida se remediaza cu medicatia antifungica. Sanatate!

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, da asa ceva sunt doar Afturi. Cauta doar sa faci ceai de musetel, si il amesteci dupa fierbere cu bicarbonat de sodiu, si faci multe clatiri in gura, si nu inghiti deloc! Scuipi afara tot! Bafta!