| AkaVR1 a întrebat:

Bună,TPU. Am nevoie de ajutor.
Numai aud deloc ..si am doar 14 ani.
Tin sa mentionez ca ascult foarte des muzica la casti.
Pe zi ce trece aud mai rau,de ascultat muzica la casti nu ma pot lasa, simt ca mor fara muzica.
Le spun mereu parintilor mei, dar se comporta de parca nici nu le-ar pasa. Cred ca-mi va lua vreo 2 ani sa-i conving sa ma duca la doctor. Asa au facut si cu problemele mele la ochi.
Aproape un an mi-a luat sa-i conving sa ma duca la doctor pentru ca nu mai vedeam deloc,iar daca nu mergeam la timp,doctorul imi spusese ca daca mai stateam o luna,ramabeam chioara, pentru ca, cu ochiul drept vad doar 20%
In fine,asta nu conteaza
Mama mi-a spus ca din cauza ochilor,adica problemelor de vedere. Nu stiu ce sa zic.
Nici pe mine cand vorbesc nu ma prea aud, iar cand vorbeste cineva cu mine, numai asta raspund : "poftim?", "nu am inteles ceea ce ai spus", "mai spune o data", "nu am auzit".
Ce sa fac? Da-ti un sfat.
Nu ma judecati!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Renunta la ascultatul muzicii prin casti!
Te duci la medicul de familie si ii explici situatia si o rogi sa iti dea trimitere la ORL!
Nu ai o sora/frate mai mare? o matusa? tatal nu este langa tine?
Cum poate mama ta sa reactioneze asa?
Ai 15 ani, te poti descurca si singura.
Nu ezita si fa o vizita la medic!
O zi buna happy

| Fatamuntilor a răspuns:

Stii care e medicul tau de familie? Mergi singurica la el si ceri o trimitere la ORL-ist!
Totusi...chiar nu ai cu cine vorbi?