| Keith a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru.Acum 2 saptamani am avut dureri menstruale groaznice si nu trebuia sa imi vina menstruatia,am fost la farmacie sa imi cumpar pastile pentru ca durerile erau insuportabile,si mi s-a spus ca am anexita,mi-au dat pana la urma niste pastile,cu timpul mi-a trecut,uitai sa specific ca secretia mea vaginala era maro la un moment dat,o singura data mi-a curs asa,acum nu ma mai doare,dar sunt momente in care iar ma apuca durerea,acum ma doare in partea dreapta foarte mult,ma doare ficatul,ce tratament sa iau,ce medicamente imi sugerati, ce am? Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Hristos a înviat!

NU se poate stabili un diagnostic online şi nici NU se poate recomanda un anumit tratament ( fără să şti ce ai )!

Cel mai probabil, acea secreţie maronie şi durerile de acum 2 săptămâni au fost în perioada ovulaţiei.
Iar cele de acum sunt simptome premenstruale...

Este posibil să fie vorba şi de o anexită ( răceală la ovare ), dar diagnosticul se pune ( de către MEDIC ) în urma unui control ginecologic şi în urma unei ecografii!
Nicidecum, o farmacistă NU poate pune un astfel de diagnostic!

Deci, fuguţa la ginecolog!

Toate cele bune şi multă sănătate.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil ai fie o metroanexita foarte severa, fie chisturi ovariene. Nu lua nimic dupa ureche, nici macar un algocalmin. Du-te neaparat cat mai repede (maine de preferat sau, in cel mai rau caz poimaine, la un ginecolog). Ai nevoie de consultatie (daca nu esti virgina) si ecografie (sau doar ecografie daca esti virgina). Ambele boli sunt foarte grave, pot da complicatii severe, acre sa te faca sa iti pierzi ovarele sau uterul si ambele determina sterilitate daca sunt tratate dupa ureche. o amanare de doua saptamani a tratamentului din clipa in care s-a ridicat suspiciunea de anexita este absurd de mare si nu ar trebui sa mai pierzi nici macar o zi

evenso
| evenso a răspuns:

Si cine ti-a spus ca ai anexita?
Acest diagnostic doar un ginecolog poate sa-ti dea dupa ce te consulta.
Secretia maronie este de fapt tot sange menstrual care poate aparea la inceputul menstruatiei.
Iti recomand sa te duci la o consultatie ginecologica pentru a lamurii cauza durerilor (dismenoree).
Nu lua tratamente dupa auzite, pentru ca nu stii ce ai in afara de dureri.

| HighByTheBeach a răspuns:

Buna!
Te-as sfatui sa mergi la un medic cat mai curand! Noi nu prea putem sa iti dam tratamente aici! Du-te la ginecolog sa vezi ce ai...
Bye

| Maryjay a răspuns:

Ti-ai inceput rel sexuala?