| Marialy a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru urgent! Azi ma duc la farmacie si nu ce sa iau pentru o bubita(ceva de genul). Arata ca o pata rosie si peste ea s-au format 3 bubite mici mai galbeoare. Sta chiar pe buza superioara, spre coltul gurii. Daca stiti niste leacuri "babesti" ar fi mult mai bine. Daca nu stiti cu ce crema as putea da peste ea? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LetMeTalk a răspuns:

Eu cred ca ai herpes. din descrierea bubitei asa pare (o forma putin mai severa)... ai putea sa-ti iei o alifie de la farmacie ACICLOVIR, crede-ma ca e foarte buna..pe mine ma ajuta de fiecare data cand am herpes happy fundita?hee hee

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Aplică pe ea tinctură de propolis.
Pa, pa.

| fabiola a răspuns:

Pune o compresa cu ceai de musetel, apoi aplica miere cu propolis! Daca nu trece mergi la medic!

| yellowalien a răspuns:

Indiferent daca e herpes sau zabala, un tratament naturist eficient e aplicarea unei bucatele de frunza de aloe (cu partea carnoasa lipita de bubita) pe timpul noptii. O lipesti cu un plasture sa stea acolo cat dormi si o lasi sa actioneze. Daca nu ai aloe, poti folosi si o bucatica de ceapa, dar tot asa o zgarmi putin(ma refer la ceapa, nu la bubita) sa iasa un pic de zeama din ea. E bun si propolisul, numai ca pateaza.

| Hash001 a răspuns:

La medic, nu la TPU. Nu avem cum sa stim fara sa vedem respectiva buba.

Pot fi:
-bube dulci, (daca mananci ceva si nu te speli bine)
-herpes? desi nu cred ca ai herpes.

| Marialy explică (pentru Hash001):

Eu port si aparat dentar. O fi fost cauzat de el?

| Marialy explică:

Nu stiu ce a iau*
coltul gurii drepte
apropo: mama a zis ca e posibil ca sa fii facut acea "bubita" cand am baut dupa altcineva. va multumec inca o data.