| VreauSaFiuMilitar a întrebat:

Buna TPU... Am nevoie de niste pareri. De mult timp ma gandesc sa ma sinucid, doar ca n-am curaj. Motive?
Pai sa incep... Am locuit cu niste monstri care si-au batut joc de mine timp de 13 ani. Am scapat de acolo, dar de fapt, doar cu trupul, pentru ca am ramas cu niste traume foarte mari care imi vin in minte in fiecare zi, fiecare minut, de dimineata pana seara. Am fost internat la psihiatrie de 2 ori, medicamente am luat, am fost la psiholog, degeaba. M-am taiat pe mana, macar asta ma mai ajuta sa scap de ganduri. Mama de foarte multe ori a tratat asta ca fiind o prostie, mi-a spus de multe ori sa ma omor, ba chiar ca sunt enervant, ca nu suport pe nimeni etc. Ok, e o parere, am trecut peste. Chestia e ca face aceleasi greseli si nu tine niciodata cont de mine. M-am saturat efectiv sa vad in fiecare zi oameni de tot rasul, sa traiesc mereu cu aceleasi necazuri, ganduri. Am incercat odata sa ma sinucid, dar n-am avut curaj. Simt ca nu mai pot. Singura care ma ajuta moral, e sora mea, dar degeaba. Ce pot sa fac? Uneori e cel mai bun raspuns sinuciderea? Merita? Mereu vreau sa o fac, doar ca ma gandesc ca o sa ajung unde visez, o sa fiu o persoana buna, intr-o tara calda si frumoasa si ca toate problemele astea or sa se rezolve. Pe voi ce va opreste sa o faceti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
26 răspunsuri:
| Marius_Marius_1997_AVLB a răspuns:

Salut,cat de grea este viata nu este asta optiunea, sunt in locul tau in fiecare zii dar ma gandesc ca o sa cresc si o sa am o viata noua si o familie pe care, ca acum stiu cat de rau am fost tratat si ce am patit o sa fac opusul.Nu fa vreo prostie, cum zicea Eminem:
"Dumnezeu ti-a dat papuci care ti se potrivesc, asa ca pune-i in picioare"
Sper sa treci peste asta si o sa vezi ca o sa fie si o latura buna a vietii.

| Nimeni10 a răspuns:

Si eu am probleme cu depresia, dar asta nu înseamnă ca trebuie sa te sinucizi, fa ceva sa ai mintea ocupată si sa nu te mai gândești la prostii, asta e viața nu e cum vrem noi.

| Rd79 a răspuns:

"Uneori e cel mai bun raspuns sinuciderea?"

Uneori da, dar nu cred ca in cazul tau. Da mai multe detalii. Cati ani ai, ce s-a intamplat exact, ce vrei de la viata, etc.

| venividivici2017 a răspuns:

Oricat de greu ar fi, sinuciderea asta nu este o solutie.Esti sanatos? Nu ai handicap? De ce vrei sa te sinucizi? Sunt altii saracii, care au diverse tipuri de handicap, bolnavi dar tot lupta.Atat timp cat esti sanatos si ai puterea sa lupti, poti schimba lucrurile, sinuciderea este o lasitate, precum si o suferinta pentru persoanele dragi tie!

| LoSt26 a răspuns:

Sinuciderea nu este niciodata o solutie. Orice tip de suferinta ia sfarsit la un moment dat iar parte frumoasa e ca suferinta aia dupa ce ai trecut prin ea te face sa ai un caracter mai puternic.Stiu ce simti, ai vrea un buton care sa sfarseasca totul dintr o data.Viata e o aventura frumoasa care merita traita, o sa gasesti oameni care o sa te placa pentru cine esti.Doar ridica capul inainte, pune un zambet pe fata si nu te mai gandi la ati lua viata.Gaseste-ti pasiunea si incearca sa devii cel mai bun in ceea ce faci.Stiu ca e greu in viata sa inghiti si sa suporti unele lucruri dar uneori chiar nu poti face nimic pentru a schimba asta.In viitor cand o sa fi trecut peste tot o sa te uiti la trecut si o sa fii fericit ca nu ai luat decizia de ati lua viata.Mereu dupa intuneric vine lumina. Tine minte ca pe lumea asta sunt si oamenii buni care te vor ajuta si vor tine la tine, doar asteapta sa dai de ei.Niciodata sa nu ti pierzi speranta, mereu continua sa mergi inainte.O sa ajungi in tara ta calda sunt sigur de asta.Succes!

| DevilRock a răspuns:

Sinuciderea nu este o soluție.

| Sonic2070 a răspuns:

Sti ce ma opreste pe mine sa ma sinucid? Pai in viata asta stiu ca am o sansa, cat de mica, sa fac ce imi doresc, sa fac ceva sa ma faca fericit, dar daca ma sinucid, oare mai am sansa sa fiu fericit? Eu imi doresc sa merg cu bicicleta pana in Franta, si sa conduc un Ford Mustang, sa am o familie, sa imi vad copii cum devin mai buni decat mine, daca traiesc am sansa sa mi se indeplineasca dorintele astea. Doreste-ti ceva, apoi fa tot posibilul sa ajungi acolo. Sa sti ca de aici te saluta un om care a fost exact in locul tau, fara putinta, fara incredere si fara ambitia de a trece mai departe. Ai grija de tine, si ai grija sa iti cumperi masina aia frumoasa pe care ti-o doresti!

| WID a răspuns:

Nu ai idee cat de mult ma regasesc in cuvintele tale. Pe mine ma ajuta extrem de mult muzica, mai exact piesele cu un puternic impact emotional. Eu sunt epuizat psihic de multa vreme, nu stiu nici macar de ce mai sunt aici, de ce nu m-am sinucis inca. Nu esti singur/a, asta vreau sa retii. Apreciez oamenii de genul asta, nu ii consider pierduti ci doar confuzi. De multe ori depresia/anxietatea inseamna inteligenta, chiar daca nu pare. Nu stiu ce sfaturi as putea sa-ti dau pentru ca si eu ma confrunt cu aceleasi stari si aproximativ aceleasi probleme, stiu cum e. Daca simti nevoia sa te descarci vreodata putem vorbi. Nu o sa te judec, nu caut nimic in schimb, pur si simplu nu vreau sa mai vad si alti oameni cu aceleasi lucruri.

| crud a răspuns:

Chestia este ca nu rezolvi nimic daca te sinucizi. Aici, fara tine, viata va merge inainte. Tu, dincolo, nu stii unde ajungi. De mii de ani, in toate culturile se vorbeste despre lumea de dincolo si despre sufletele triste ale celor care s-au sinucis. Daca e adevarat? Risti sa fii trist o vesnicie. Daca nu e adevarat? Pierzi toata distractia de aici, de pe pamant. Oricum, e clar ca, daca te sinucizi, nu iti va fi mai bine. Ceva se va petrece si nu va fi ceva bun. Din chestiile astea se desprinde concluzia ca, frate, ai o viata, traieste-o cat poti de bine, cu demnitate. Treci viteaz peste greutati, bucura-te de alea bune, iar atunci cand va veni sorocul in mod natural, sa poti spune: n-am trait degeaba, uite, am lasat in urma mea lastari frumosi si sanatosi.

| eckblume a răspuns:

Din moment ce constientizezi ca mama ta e genul de parinte nepasator, neglijent inseamna ca esti destul de rational si deja accepti situatia.
NU merita sa iti iei viata! Stii ce merita? Sa iti dovedesti ca poti sa ajungi unde iti doresti, sa iti atingi telul. Ca orice adolescent/tanar ai anumite pasiuni. Concentreaza-te pe ceea ce iubesti sa faci (ex:sa citesti, sa practici un sport,...). Scrie-ti o lista de obiective pe care vrei sa le indeplinesti pe termen scurt sau lung(ex:ma voi asigura ca in viitor sa fie cat mai putini copii traumatizati).
Mergi la VOLUNTARIAT. Nu te costa si vei cunoaste un alt mediu. Voluntarii sunt persoane care isi doresc sa ii ajute pe ceilalti. Tu vei socializa si vei scapa de mediul apasator din casa si de altfel, vei face fapte bune.
Invata bine sau incearca sa acumulezi informatii care te ajuta in viata sa poti sa ai un salariu, sa devii astfel independent.
Unii oamenii sunt incercati de esecuri, greutati, probleme grave de sanatate. Important e sa razbesti si sa nu uiti de micile bucurii ale vietii. Nu mai incerca sa faci asta, gandeste-te doar ca poate nu reusesti si devii invalid. Atunci va fi greu, mai ales pentru tine...
POATE VEI FI EXEMPLU mai tarziu si o sa iti dai seama ca e gresit sa ai gandul acesta sumbru. Un exemplu, adica o persoana dedicata muncii sale, alaturi de persoane care te iubesc cu adevarat, de o familie a ta.

| Razvan262005 a răspuns:

Parca ziceai ca vrei sa di militar, hai in privat sa vb =]]

| Andreeush a răspuns:

Orice problemă ai avea sinuciderea nu este o soluție.
Viața nu este întotdeauna așa cum ne dorim dar noi trebuie să luptăm pentru a avea un viitor mai bun.

| Sunflower1503 a răspuns:

Parcă tu ai răspuns de multe ori la întrebările mele legate de depresie? In primul rand câți ani ai? Sigur ești băiat. Nu te sinucide! Încearcă să îți scrii emoțiile, fa poezii, scrie proza si cu ajutorul emoțiilor tale ai putea ajunge scriitor celebru. De ce te au dus la psihiatrie și în ce mod ai incercat sa te sinucizi? Răspunde-mi in privat daca nu vrei aici!
Eu cred că și tu ai nevoie de iubire și asta te-ar scoate din depresie. Nu te pot ajuta prea mult legat de asta, îmi pare rău. Spui monștrii părinților tăi. In ce fel ai scăpat? Ești major și ești la casa ta? Daca da, asta ar fi cel mai bun lucru pentru tine.
Ei te loveau și fizic, sau doar psihic te au jignit mereu?
Eu îți spun doar, NU TE SINUCIDE! DACA TREBUIE SA SCAPI INTR-UN FEL, LASA TIMPUL SA O FACA!

| Rd79 a răspuns:

1. Si eu pot sa iti evaluez raspunsurile.

2. In foarte multe cazuri, posibilitatile sunt nelimitate. Unele exemple includ daca suferi de o boala incurabila unde vei muri in chinuri foarte naspa. Sau daca esti condamnat la inchisoare pe viata. Sau daca ai facut ceva foarte rau si nu mai poti indrepta acel lucru, si nici nu mai poti trai cu vina ca ai facut acel lucru.

| User23434 a răspuns:

Ești o persoana slaba dacă te tai pe mana și vrei sa recurgi la sinucidere. Cauta pe YouTube Montana Vlog și uită-te la ultimul lui clip. Vorbește despre depresie, poate te ajuta.

| Andreeush a răspuns (pentru Rd79):

În nici una din cazuri nu este o soluție sinuciderea.
Dacă ești condamnat pe viață trebuie să îți asumi consecintele faptelor tale în loc să fugi ca un laș.
Crezi în Dumnezeu?

| Rd79 a răspuns (pentru Andreeush):

Da, cred intr-un creator al universului, teist sau deist (nu stiu exact ce fel este).

Si sa te sinucizi nu inseamna sa fugi ca un las. Inseamna sa iti iei jucariile si sa pleci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Te îmbrățișez! Într-adevăr este o stare critică! Te sfătuiesc să nu mai permiți acelor gânduri să te "viziteze"! Alunga-le! Ai un scop în viață! Gândește-te că sunt copii care rămân orfani de la naștere. În decursul istoriei au existat, și încă există probleme de acest gen. Dacă citești cu plăcere și ai o Biblie, îți recomand să citești Isaia capitolul 53! De asemenea îți mai recomand cartea 20 de ani în Siberia de Anita Nandriș Cudla. Pentru mine cel puțin a fost o terapie acesta carte! Greul ne formează în viață! Citește Biblia în fiecare zi, acolo găsești exact ceea ce ai nevoie, și nu vei găsi niciunde altundeva in lume ceea ce găsești în Biblie! Dumnezeu vorbește cu tine prin Cuvântul Său! Citește în fiecare zi cel puțin cate-un sfert de oră din Biblie!

Tine capul sus! Dumnezeu dă cele mai grele bătălii, celor mai puternici soldați! Nu uita asta!

Te îmbrățișez! Salut!

| Ineys a răspuns:

Nu, nu merita, si stii de ce? Pentru ca acum esti mic, dar cand vei creste vei intalni oameni noi, oameni care te vor aprecia, iti vei gasi si "jumatatea", iti vei intemeia propria familie.
Viata e frumoasa, merita traita si nu vad de ce ai alege sa renunti la ea. Simplul fapt ca rasare soarele dimineata si apune seara e un motiv suficient sa traiesti. Simplul fapt ca poti merge, vorbi, auzii, vedea, etc.
Daca parintii tai si cei din jurul tau nu-ti acorda atentia si iubirea necesara, este greu intr-adevar, dar asta nu ar trebui sa duca la suicid. Mergi bine cu scoala, cat de bine poti, invata tot ce poti si fi cel mai bun. Inscrie-te la un liceu bun, o facultate buna, ia-ti un job bun si vei fi pe picioarele tale. Nu vei mai avea nevoie de parinti si de nimeni. Abia atunci incepe "viata".
Vorbeste cu sora ta despre asta, banuiesc ca este mai mare si stie cum sa te impace de fiecare data cand esti intr-un moment mai dificil.

Indiferent de ce se intampla, pretuieste viata si traieste-o cu bucurie. Oricat de greu ar fi.

Daca nu te superi, sunt si eu curios, cum te ajuta faptul ca te tai pe mana sa uiti de griji? Durerea fizica ti-o anuleaza pe cea sufleasca? Niciodata nu am inteles asta.

"Am incercat odata sa ma sinucid, dar n-am avut curaj" - O da, crede-ma, nu fa asta. Gandeste-te doar daca merge prost cat de groaznic ar fi, prin ce dureri si chinuri vei trece. Nu te sinucizi ca in filme si in 5 secunde gata, esti mort. Nu, nu, nu! E INGROZITOR. Eu zic sa stai cuminte si cred ca ar trebui sa mearga si mama ta la psiholog.

| Elena_Puscasu_2000 a răspuns:

Buna, nu am o situatie diferita de a ta, dar incearca sa iti descarci nervii pe un joc, sa te uiti la un serial cu castile in urechi, iti voi recomanda unul "Supernatural". Nu este suficient sa faci pe victima, nu iti recomand sa iti iei viata pentru niste oameni care nu te merita si fac tot posibilul sa te enerveze, asculta muzica, chiar, poti sa dormi, dar nu ii baga in seama cand spun asa ceva. Ai nevoie de un prieten care sa te inteleaga, sa faci tot felul de prostii cu el ( gen ce fac BFF-urile ) si sa iti arate ca viata e frumoasa, si ca nu merita irosita, poti vedea atat de multe in lume, mai ales ca ai 13 ani, mai ai 5 ani pana o sa fi major, o sa iti gasesti o prietena, si o sa te muti de-acasa, o sa ai o viata mult mai buna. Sa nu te mai gandesti niciodata la asta! Caci daca o sa iti irosesti viata gandindu-te la asta, o sa faci depresie si o sa fie mult mai rau! Bucura-te de viata, e minunata!

| Lydia2806 a răspuns:

Hei. Să ști că sinuciderea și tăiatul, nu te ajuta cu nimic. Felul în care gândești nu este bine. din punct de vedere mintal. Sa ști că și eu am decurs la acest gând. de a mă sinucide, de a scăpa alții de mine..de a nu mai face pe nimeni să sufere și să fie fericiti. Am decurs la tăiat, și nu mi-a făcut bine deloc. (așa credeam eu că nu o sa mai sufăr) uite cum sta treaba...Viața merge înainte, treci peste, nu mai pune la suflet. da știu, te doare, îți e greu. dar cu toții avem o viață pe care trebuie trăită. Trebuie sa lupți și să fi puternic, poti trece peste acest obstacol. Fa ce îți place, o activitate ceva. Dar uneori sunt și consecințe și e foarte greu când vine vorba de familie
Mereu, in viețile tuturor, o să fie obstacole, o sa fie fericiți, triști, dezamăgiți. " În sptatele fiecărui om puternic se află greșeli de neuitat, iubiri neîmplinite, cuvinte grele, lacrimi amare, victorii si eșecuri...".
Sa ști ca totul o sa se sfârșească.

| sabin89 a răspuns:

Şi eu sunt de acord cu ce a spus Rd79. Adică să dai ceva detalii: câţi ani ai, ce s-a întâmplat mai exact, mai locuiesti în casa părinţilor ş. a. Altfel ne învârtim aici ca-ntr-o găleată si batem doar câmpii.

| aXy99 a răspuns:

Nu poti folosi "sinucidere" si "rai" in aceeasi propozitie.

| darrio2007 a răspuns:

Un psihiatru te-ar ajuta mai mult decat TPU.

| GirlOnline81 a răspuns:

Privesti lucrurile atat de gresit. Tu si toti ceilalti care vorbesc despre sinucidere credeti ca motivul pentru care nu va puneti capat vietii este frica. Nimic mai gresit!
Singura emotie, sentiment sau cum vrei s-o numesti, mai puternica decat frica este speranta. Intelegi ce zic? Reflecta la sperantele tale, nu la fricile tale.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Buna TPU... Am nevoie de niste pareri.
/// Dacă discuți cu noi, înseamnă că mai ești în viață. Asta mă bucură.///Când o să îți răspund o să fiu uneori sarcastic, alteori ironic, alteori paradoxal, ca să te ajut să vezi pe unde ești. Alte ori o să te mint spre binele tău. Asta o să te facă să te gândești mai serios, poate, dar nu-i sigur. Sigur este că niciodată nu o fost să nu fie cumva./// De mult timp ma gandesc sa ma sinucid,
///Și mie m-i-a venit uneori/// doar ca n-am curaj.///Eu am///
Motive?///Am și eu motive, chiar multe. Unul din ele este că viața este așa cum este, nu așa cum aș vrea e să fie, de exemplu aș vrea ca 2+2=5 și nu se poate numai 4. Și asta mă enervează teribil. Apoi îmi trece///Pai sa incep... Am locuit cu niste monstri care si-au batut joc de mine timp de 13 ani.///Eu am locuit cu maică-mea care m-a obligat să merg la biserică 23 de ani fără voia mea. Acolo am aflat că demonii sunt necesari pentr biserică ca aerul. Dacă n-ar exista ei, popii, Isus și Dumnezeu și-ar pierde obiectul muncii, așa că dacă crezi în Dumnezeu automat crezi și în demoni///Am scapat de acolo,///Și eu am scăpat, de la 40 de ani nu am mai văzut-o.Nici ea pe mine/// dar de fapt, doar cu trupul, pentru ca am ramas cu niste traume foarte mari ///Și eu, am mai avut nevoie de cam 32 de ani să le repar///care imi vin in minte in fiecare zi, fiecare minut, de dimineata pana seara. /// Traumele care îți vin în minte, sunt din mintea ta, din ograda ta, așa că o să le reparăm///Am fost internat la psihiatrie de 2 ori, aa/// eu o singură dată, când m-a pocnit taxiul în cap și mi-a făcut buba/// medicamente am luat /// și eu///, am fost la psiholog, ///și eu/// degeaba. ///și eu tot degeaba, acum psiholoaga e în Australia iar eu tot aici, și tot trag mâța de coadă,/// M-am taiat pe mana, macar asta ma mai ajuta sa scap de ganduri./// Eu era să mor când eram alpinist și mă cățăram tot ca să scap de gânduri/// Mama de foarte multe ori a tratat asta ca fiind o prostie, mi-a spus de multe ori sa ma omor,/// Dacă era așa de deșteaptă și tu erai ăla prost de ce nu se omora ea, așa că nu te lua după vorbe ea voia doar să te testeze, să vadă că reziști să faci sepuku, harakiri etc. să facă om din tine. ///Ok, e o parere, am trecut peste. /// Bine ai făcut că ai trecut peste, toate sunt păreri, eu peste părerile altora, am trecut și peste, și pe dedesubt și prin/// ba chiar ca sunt enervant,/// Păi, nu ești? Ea voia să fii calmant iar tu erai enervant/// ca nu suport pe nimeni.
Chestia e ca face aceleasi greseli///chestia este că dacă tu observi asta ești mai deștept ca ea/// si nu tine niciodata cont de mine./// Asta este bine, te învață indirect să ai tărie de caracter. M-am saturat efectiv sa vad in fiecare zi oameni de tot rasul,/// e mare lucru să ai în jur oameni de tot râsul, poți râde de ei și atunci viața e emuzantă/// sa traiesc mereu cu aceleasi necazuri, ganduri. /// Eau am tot necazuri și gânduri noi, așa că nu mă plictisesc/// Am incercat odata sa ma sinucid, dar n-am avut curaj. /// Numai o dată? Ca să îți crească curajul trebuie să tot încerci. După ce ai reușit, nu mai ai nevoie de curaj.///Simt ca nu mai pot.///Dacă simți că nu mai poți înseamnă că mai poți încă, după ce nu mai simți, înseamă că ai putut/// Singura care ma ajuta moral, e sora mea, dar degeaba./// E clar că nu te poate ajuta, că te ajută moral, ori treaba asta este înafara moralei./// Ce pot sa fac? /// De fapt întrebi, ce pot să fac ca să scap? Întrebarea pe care pui arată că dorești să scapi, deci ești pe drumul care te duce la scăpare și te scapă de ștreang. Apropo de asta, în Evul Mediu european sinucicașii care eșuau erau pedepsiți cu spânzurătoare////Uneori e cel mai bun raspuns sinuciderea?/// Nu este cel mai bun răspuns, dar din păcate,
uneori este singurul răspuns posibil. ////Merita? Uneori da, așa s-a sinucis Socrate///Mereu vreau sa o fac,/// Dacă o vrei mereu o să reușești până la urmă/// doar ca ma gandesc ca o sa ajung unde visez, o sa fiu o persoana buna, intr-o tara calda si frumoasa si ca toate problemele astea or sa se rezolve. /// Dacă te gândești așa, atunci o să reușești să rămâi în viață///Pe voi ce va opreste sa o faceti?/// Pe mine mă opresc motivele pe care el am ca să trăiesc, care sunt mai multe ca acelea care m-ar face să mă sinucid. Al doilea motiv este că mi-e lene. De când m-am născut sunt condamnat la moarte. De ce să mă grăbesc dacă oricum tot o să se întâmple cândva, că vreau, că nu vreau. Alt motiv este că atunci când te sinucizi îți faci rău și ție, faci un rău și altora, iar eu am ales să trăiesc ca să fac ceva bine și mie și altora deopotrivă.
Alt motiv este că așa cum ai spus și tu mai sus, sinuciderea este un răspuns. Nu faci ce vrei tu, faci ceva ca răspuns la ceea ce ți-au făcut alții.
Răspunsul meu pentru ăia este.
Să se ducă.
( Nu mă lasă TPU să continui).
Să-ți spun sau să-ți arăt?