| Andrəi a întrebat:

Aveti uneori ganduri negre? Uneori când vin de la scoala stau in camera mea intunecata si cu castile in urechi si ma gândesc ca sunt atatia oameni care spun ca au o relatie buna cu Dumnezeu,ca au noroc sănătate, iubire, etc(eu sincer nu am nimic din cele 3, am avut o groaza de intalniri dar nici o relatie, sanatate, am inceput sa ma îmbolnăvesc din ce in ce mai rau, si noroc degeaba, frecventez casele de pariuri).
Stau si ma gandesc ca ma rog inainte de culcare ca prostu' de 7 ma rog si ii spun Domnului sa -mi faca macar o zi buna sa pot fi mandru ca nu am incercat sa ma sinucid. Cu ai mei ma cert mereu si mi-am spus ca singurul scop ca sa nu "imi termin oxigenul mai repede" e ca vreau peste ani sa am un copil si sa-l invat ce e aia sa fii singur si sa nu te ajute nimeni.
Pe vene nu ma tai, pentru ca nu sunt emo, dar odata cand ma certasem cu tata luasem un cutit m-am dus la baie, am stat vreo 20 de minute cu lama spre mine si o sticla de jack,incercand sa imi fac curaj sa-mi introduc cutitul in mine,beau de suparare uneori prea mult,ma enervez sunt frustrat si alte lucruri,nu suport sa vad oamenii fericiti sau sa vad colegii mei ca se îmbrățișează, se saruta etc. Ma bucur când cineva ia o nota proasta (si daca e meritata sau nu) mint foarte mult, imi mint mama,ii fur din geanta sa imi iau alcool,cred ca astea sunt cele mai mari pacate pe care le poate face un "crestin" ca mine.
Furtul,invidia,gelozia,tentativa de sinucidere,gândurile,lenea,injur foarte mult de Dumnezeu si lucruri sfinte, urlu chiar daca eu sunt vinovat mintindu-ma si pe mine ca sunt nevinovat. Intr-o zi voiam sa imi vand sufletul diavolului pentru fericire de ex: Sa castig la loto, sa imi gasesc pe cineva etc, dar sunt prea lenes sa fac chestia asta.
Am zis ca vreau sa merg la psiholog dar si chestia asta imi ia mult timp si ma enerveaza sa pierd timp.

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Dragul meu prieten, a venit timpul sa incetezi sa iti mai plangi de mila. Viata ta nu se va imbunatati daca continui asa. Este foarte bine si ma bucur ca iti vezi starea si nu esti atat de mandru incat sa spui ca toti sunt vinovati, dar tu nu. Este foare bine ca iti vezi greselile si vrei sa te opresti si acum cauti solutii, iti rcomand sa vorbesti cu un psiholog caci te va ajuta. Este timpul sa iti vezi de scoala ca sa poti avea un viitor, sticla de alcool nu iti va da nici un viitor, din contra, ti-l va distruge, nici suicidul nu este o solutie, nu este nu a fost si nu va fi niciodata, doar agraveaza problemele nu le rezolva, niciodata fuga de probleme nu le va rezolva, trebuie sa le infrunti. Gandeste-te ca patintii tai se chinuie sa stranga bani putin cate putin pentru a intretine o casa si pentru cheltuielile care apar de zi cu zi, gandeste-te cat de greu le este pe langa toate aceste cheltuieli, ca fiul lor sa fure bani, si nu sa ii foloseasca in scopuri bune, ci se autodistruge. Trebuie sa te trezesti, realizeaza ca acesti parinti nu vor mai fi mult cu tine, vor imbatrani, si nu o sa fie vesnic cu tine, bucura-te de ei cat mai poti, iubeste-i, mangaie-i, alina-le durerea si suferinta aratandu-le respect si poarta-te frumos. Ai spus ca vrei sa ai un copil, cum te-ai simti cand fiul tau ar fura bani ca sa se autodistruga, sa il vezi mereu beat, suparat, nervos, sa te injure, sa se certe cu tine, sa nu iti arate dragoste deloc, ci doar sa tipe si sa te urasca si la un moment dat iti va spune ''Nu te mai suport tata, imi este scarba de tine, lasa-ma sa imi vad de viata mea si nu mai interveni in ea, pleaca, lasa-ma in pace, nu te mai suport in viata mea'' cum te-ai simti? Distrus, cu sentimentele ranite, plin de amaraciune, poate ca vei si varsa lacrimi de tristete. Vezi tu, poate ca nu constientizezi dar fiecare vorba este importanta, si poate ridica/intari sau poate distruge. Dar iti dau o veste buna, o poti lua de la capat, nu este totul pierdut, esti inca tanar si ai tot viitorul in fata, inca mai este timp si iti garantez ca Dumnezeu te iubeste si vrea sa iti schimbe viata, pentru binele tau, nu al Lui. noi crestinii nu avem doar un Dumnezeu, ci un tata iubitor, un prieten apropiat care ne iubeste si si-a dat viata pentru noi pe cruce acum 2000 de ani. Un prieten care ne iubeste, care se ingrijeste de noi, care ne accepta cu dragoste fara sa ne critice, care ne slujeste in fiecare zi, care isi exprima dragostea in multe feluri fata de noi. Isus este un prieten care ne asculta cand venim la El cu problemele noastre cele mai personale, care ne da rezolvare ca prin minune. Dumnezeu este un tat iubitor caruia ii pasa foarte mult de tine, poate esti ateu sau agnostic, sau nu stii ce esti, faci parte dintr-un cult oarecare, esti dezorientat si confuz, eu iti spun ca nu poti crede indeajuns de putin ca sa Il faci pe Dumnezeu sa nu ii mai pese de tine. Chiar daca ai aduna toate pacatele facute de hittler si stalin la un loc, tot nu Il vei face pe Dumnezeu sa te respinga, tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca Diavolul ar imparti averi, n-ar mai exista saraci, decat cel mult niste pustnici. La asta nu te-ai gandit?

Iar oamenii care zic ca au o relatie cu Dumnezeu nu pot sa-ti spuna din proprie experienta ca El e Treime si nu Patrime sau Doime, zic si ei ca e Treime pentru ca asa au auzit de la popa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai bine te ai lasa la varsta ta de jocuri de noroc si sticle de Jack si ti ai vedea de scoala ca sa poti in final sa ajungi cineva.

Ma apauca rasul cand aud copii de scoala generala sau liceu cum plang ca nu au relatii si mari iubiri de parca la 18 ani li se temina viata.

Data viitoare cand vii acasa de la scoala, pune ti castile si nu te mai gandi la aia care se roaga la himere, la aia care castiga la jocuri de noroc si care isi dau limbi pe la scoala.

gandeste te ca sunt copii care nu au unde sa vina acasa, ca sunt copii care nu au mai pus o bucata de carne in gura de ani de zile. gandeste te ca sunt copii care traiesc in zone in care in fiecare zi o bomba s ar putea sa ii sfartece picioarele.

gandeste te ca zilnic mor mii de oameni torturati si chinuiti de cancer

gandeste te cum ar fi sa dormi la -10 grade pe o banca in parc

si nu ai sa iti mai plangi de mila.

| Andrəi explică (pentru suntserios):

Daca tot ai deschis subiectul hai sa iti explic explic,(despre sticlele de Jack pe alea le-am baut de suparare incercand sa uit de certurile cu parintii mei care au de gand sa divorțeze, jocurile de noroc le joc incercand sa ii iau un cadou mamei mele de ziua ei, după ce i-am luat o groaza de banii de pe card si din geanta am zis ca merita macar un buchet de trandafirii, dupa astia 15 ani in care m-a crescut, si m-a iertat dupa prostile pe care le-am facut si o sa le fac?), sunt mulțumit cu ce am dar vreau macar odata cand ma duc la somn sa zic "Mama ce zi am avut" Nu te gandi ca vreau 5 fete sa sara pe mine, nu am zis intr-o intrebare de a mea ca am iubit o fata ma placea si ea
A doua zi am vazut ca se combinase cu "prietenul meu" din ziua aia am zis ca o sa ma casatoresc cu o sticla de Jack intr-o sala de jocuri de noroc, am unde dormi adevarat dar sunt oamenii ai strazii care au avut de 5 ori mai multi banii decat familia mea si din cauza pariurilor/femeilor/bauturii nu mai au unde dormi ei bagau banii in astea ca aveau de unde, eu bag pentru ca nu am, despre subiectul cu copii din Africa aia adevarat nu au nicio vina ca s-au nascut acolo dar si oamenii epuizeaza resursele si uite asa mor ei de foame
Faza cu Dumnezeu e ca si eu ma mir de ce nu ii ajuta pe cei mai nevoiasi

| suntserios a răspuns (pentru Andrəi):

Dumnezeu nu ii ajuta pentru ca surpriza... Nu exista și fiecare dintre noi ne face propria soarta

| Justme1997 a răspuns:

Ai 15 ani, copile, de unde atata necaz? Te stradui sa fii necăjit cand de fapt nici nu ai motive? Ti-o faci cu mana ta. Învățată, nu mai bea si lasa pariurile. Nu ai probleme adevarate, te cresc parintii, macar fi copil cuminte. Ai tot timpul din lume sa găsești iubita si sa faci bani, muncind