| Mairead a întrebat:

Am nevoie si eu de pareri, in legatura cu grasimea de pe abdomen, precizez ca sunt miniona si am acumulata foarte multa grasime pe abdomen.Am vazut ca abdomenele nu sunt pentru a da grasimea, ci pentru masa musculara.Stiu ca, conteaza alimentatia, dar in afara de asta? exercitii fizice alergari etc nu prea am voie..ma intreb masajul oare da rezultate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Mairead explică:

Ptr ca nu prea am voie la efort fizic, insa o sa incerc atat cat pot si in mai multe etape

| Cosmin86 a răspuns:

Nici bicicleta sau inot nu ai voie?

| Ane_Ana_Maria_1995 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ba da! inotul e foarte bun! cu bicicleta nu stiu ce faci..eu sunt sportiva si stiu cam ce fac eu si ce ar putea face un om normalwinkingsi 100 de abdomene nu sunt multe mai ales daca le faci pe serii de 20winking

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ane_Ana_Maria_1995):

Am intrebat ca scria "exercitii fizice alergari etc nu prea am voie" si eram curios ce poate sa faca inainte sa recomand ceva.
Pai le faci in serii, dar daca faci zilnic te supra-antrenezi, muschiul are nevoie de 48 de ore sa se refaca.

Spre exemplu eu fac 3 exercitii : abdomene, crunch la aparat si ridicari de picioare din atarnat. Si tot in serii de 20, dar cu greutate ( un disc pe piept la abdomene ).
Pauze 90-120 de secunde intre serii, si fac o singura data pe saptamana. In rest lucrez celelalte grupe ale corpului.

Si arzi calorii si cu bicicleta, orice exercitiu cardio e bun pentru ars grasimi ( alergat, inot, bicicleta, etc. ). Bine, daca dai 2 ture de parc cu bicicleta nu are niciun rezultat happy

| Ane_Ana_Maria_1995 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da.ai dreptatewinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ane_Ana_Maria_1995):

Ce sport practici?

| Ane_Ana_Maria_1995 a răspuns (pentru Cosmin86):

Gimnastica(de la 5 ani)

| Gogu06 a răspuns:

Alearga, fa abdomene, tine regim. Fara paine, grasime, dulciuri...

| Sorinacio a răspuns:

Nu inteleg de ce nu ai voie exercitii fizice.Ma rog, poti incerca macar vreo 5-10 abdomene de vreo 2-3 ori pe zi.Nu e cine stie ce, dar e bine pentru inceput.Si exista o banda, nu mai stiu cum se cheama, ce am vazut-o la teleshoping ce elimina grasimea de pe abdomen.Mai mult nu stiu.

| Ane_Ana_Maria_1995 a răspuns:

Nu o sa dea rezultatul pe care il vrei.asta sigurwinkingsi abdomenele nu sunt numai pentru a face muschi.te ajuta sa dai grasimea jos.dar nu te astepta sa se vada ceva daca faci doar 20 sau 30 pe zi..stiu ca poate pentru tine sunt multe dar zic minimum 100 pe ziwinking este la alegerea ta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ane_Ana_Maria_1995):

Minim 100 pe zi = supra-antrenament si fortarea coloanei in zona lombara