| muimiamia a întrebat:

Buna TPU..., am o afta in gura de 3 zile si ma doare de nu mai pot... crying ma doare din cauza ei toata partea dreapta a maxilarului si o parte din gat de de abia imi pot misca capul... crying ce pot pune pe ea sa treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Faci badijonari cu glicerina boraxata de 3 ori pe zi, miscari usoare pentru a evita durerea.Clatesti gura cu solutie de bicarbonat(un pahar de apa si o lingurita bicarbonat). Evita alimentele contimentate, fierbinti si tot ce este acidulat.In cateva zile o sa treaca.O seara linistita fara durere!

| morningstar a răspuns:

Incearca sa pui direct pe afta un pic de miere de 4-5 ori pe zi. Eu asa faceam si imi treceau.

| BiuL a răspuns:

Eu nu stiu daca e afta....sa te doara in halul asta inclusiv capul straight face fa gargara, clateste-ti gura cu apa cu bicarbonat de sodiu, de mai multe ori pe zi; daca situatia nu se imbunatateste in cateva zile, du-te la un medic, poate nu e chiar afta sau poate ai probleme cu vreo masea sau te-a tras curentul.

| mihaelutzamy a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie, dar nu am facut nimic.mi-a trecut foarte greu si am suferit mult.Mergi la medic poate te ajuta.

| DNSK a răspuns:

Gasesti la farmacie o solutie contra aftelor. Daca nu poti sa ti-o procuri inca, clateste-ti gura cu bicarbonat de sodiu dizolvat in apa

| viotedy a răspuns:

Tine miere de albine in gura apoi o inghiti.1 lingurita pe zi.

| Latinmoon a răspuns:

Aftele trec in timp... Am avut si eu ma demult insa la tine pare sa fie un pic mai complicat thinking sa nu ai vreo carie sau poate te-a luat curentul.
Umflatura mica din gura se cheama afta daca ai o astfel de umflatura iti va trece in timp. Poti sa te duci pe la farmacie sau la doctor daca nu-ti trece, sa vezi ce-ti recomanda.
Insanatosire gravinica! >big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Comprese pe zona afectată cu tinctură de muşeţel sau ulei din pom de ceai. Aftele mai pot fi cauzate şi de scăderea imunităţii.
Pentru aceasta recomand terapiile cu Biorezonanţă-Bicom-Optima.
Vezi aici amănunte:http://www.dermavital-med.ro-diagnosticare/ cu Biorezonanta
Te pup!