| EmmaLoLy a întrebat:

am o alergie la soare..care se manifesta de la inceputul primaverii pana la sfarsitul verii! adica: ma mananca tot corpul laughing))) si in cap si pe maini si picioare si pe fata...intrebarea mea este: Exista vreun tratament. Este foarte nasol, mai ales cand merg la plaja, sau prin parc...pentru ca stau in soare. FUNDAAA MARE

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

In general, organismul e mai destept decat noi si, de cele mai multe ori, aceste reactii alergice sunt de fapt o aparare naturala a organismului fata de ceva ce ii face rau - deci soarele iti face mai degraba rau si nu ar trebui sa stai in soare daca faci aceasta alergie. Evident ca numai un medic iti poate spune daca exista un tratament pentru tine, asa iti putem spune sa iei un anti-alergic si gata, s-a rezolvat. Sanatatea e un lucru mult prea impotant sa-l tratam cu usurinta, deci mergi la medic.

7 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Foloseste o crema cu factor de protectie 50 si vezi cum se comporta pielea. Daca asta nu merge, du-te la un alergolog sa vezi ce iti recomanda.

Sper sa te ajute.

| stillhartu a răspuns:

Incearca sa folosesesti o crema cu un nivel ridicat de protectie 30-50 spf. Poate functioneaza asa. Daca nu, sigur dermatologul s-a mai confruntat cu situatii asemanatoare si stie exact cum sa te ajute. O vara frumoasa fara alergii!

| robertpaul a răspuns:

Iti spun eu ce ai in proportie de 90%.Ai urticarie colinergica sau eritem pudic.De aceasta mancarime sufar si eu si nu exista tratament.In fiecare zi timp de o jumatate de ora-vara,cand este cald afara, ma apuca mancarimile pe tot corpul ca un fel de intepaturi.
Aceasta problema este din cauza ca, corpul nu reuseste sa-si regleze temperatura imediat, vasele de sange de sub piele se ingusteaza, iar acidul acetilcolinic secreta ceva ce-ti da aceasta mancarime.Te poti documenta cautand pe google.Eu scap de mancarime,doar daca fac dusuri fierbinti si apoi imi usuc piele cu un prosop,fara a ma sterge,doar tamponand pe piele cu prosopul.
Sunt pastile antihistaminice care-ti pot ameliora problema,doar cat timp iei acele pastile,apoi revine.
Pastile care se folosesc pentru urticaria colinergica-xyzal, aerius, telfast, zirtec etc.
Nu exista tratament.Multe persoane zic, ca au facut injectii cu histaminoglobulina.Histaminoglobulina nu se mai face la noi in tara-Cantacuzino o facea.Din cauza smecherilor Institutul Cantacuzino a fost inchis.Cineva zicea ca histaminoglobulina se mai gaseste doar in Ucraina.Nu stiu daca histaminoglobulina rezolva problema la toti, dar cei care au facut sedinte cu histaminoglobulina au zis ca n-au mai avut problem timp de cel putin 4-5 ani.Din cate am citit pe net, doctorii ar zice ca aceasta alergie v-a trece cu inaintarea in varsta.Trebuie sa ne acomodam cu ea.

| piTiCcu a răspuns:

Buna, intreaba la farmacie de o crema sau ceva de genul, sigur o sa gasesti ceva.

| MEIALI a răspuns:

Du-te la doctor

| AverageIAlex a răspuns:

Nu mai sta in soare.

| TellaPro a răspuns:

O crema ar fi buna.