| Little Kid a întrebat:

Buna all! Am nevoie neaparat de ajutorul vostru.de la inceputul verii imi apar pe spate niste cosuri, de la soare.
Sunt pe tot spatele si pe umeri.
sad din cauza asta nu mai pot purta maieuri...
am fost la farmacie si mi-a dat o crema, nu mai stiu cum se numea, acneo...si nu mai stiu cumlaughing
M-am dat cu ea o saptamana, de 2 ori pe zi, dar degeaba.
o prietena de-a mea mi-a spus sa stau la soare, ca soarele mi le usuca(asa i-a spus bunica ei, si intr-adevar, la ea a mers). in timp ce mama imi spune sa nu ma mai duc in fiecare zi de la piscina, ca de la soare am spatele plin de cosuri.

Ce sa fac? ce crema imi recomandati?

P. s:am 13 ani, si in fieecare zi merg la piscina, de la 11:30 pana la 1...

Răspuns Câştigător
| SaBriinaa a răspuns:

Draga mea...multi spun ca asta patesc si eu ...Nu! Spre deosebire de alte persoane, tu le poti avea diferit.Iti recomand o programare la un doctor dermatolog.Acela se ocupa doar de piele si iti spun ca de acolo vei iesi cu fericire.Fii atenta, e posibil ca mama ta sa aiba dreptate.Multe cicatrice, cosuri, pete se pot face si de la soare.iti sugerez sa:
1.Te speli in fiecare zi
2.sa te mai dai cu lotiune solara(daca doresti)
3.Sa consulti un medic dermatolog(in jur de 30 lei o programare)
4.e poti da cu un unguent numit pimafucort(7, 6 lei si se poate da pe orie boala a pielii)
5.Inearca sa mai faci baie in apa fierbinte cu 2 linguri de ulei de masline(ceea ce 100% te va hidrata)
6.E posibil inca ceva...tu te gandesti cati oameni se pun in piscina? Poate au facut baie inainte sau sunt unii care nu fac, si vin cu mizeria dupa ei in apa, copii mici urineaza in piscine.Deci...e posibil si ca asta sa iti afecteze pielea
7.Reduu zilele de piscina
8.Incearca sa te odihnesti mai mult in casa, la umbra
9.Consuma lichide(prin aceasta pori pot iesi de ex.normal)
Apropo,e cam ink ceva.Stii unele chestii, cand ai o problema...E posibil ca aceasta sa iti iasa pe piele
10.Consulta un MEDIC! E cel mai bine.Eu nu iti pot spune ca sfaturile mele te vor ajuta 100% pentru ca nu ti-am vazut acele pete dar 90% functioneaza.Eu am avut o alergie si spalandu-ma constant fara sa transpir,dandu-ma cu acel unguent, fara a purta materiale ca silonul, etc in afara ed bumbac.Incearca sagasesti cai, esti destul de mare! Pupiki:XSper ca sa te ajute sfaturile mele:X:X

2 răspunsuri:
| doar.pt.voi. a răspuns:

E de la transpiratie...asa mai patesc si eu sau e vreo boala de pielehappy

| Ddaaiiaannaa a răspuns:

Da`te cu advantan crema` sau unguent happy