| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! Am o durere ingrozitoare de masea de la 3 dimineata pana acum 11:30, nu s-a ameliorat deloc. Dar asta nu ma ingrijoreaza asa tare aseara m-am pus la somn la 1:30 si pe la 2:40 m-am trezit cu durerea asta pana acum am tot incervat diferite metode cu apa de gura pasta de dinti, apa cu sare usturoi nici un mic rezultat. Am luat si 2 nurofen forte tot nimic. Dar ma ingrijoreaza faptul ca ma am niste pulsatii in cap simt o presiune puternica si in acelasi timp o mancarime in creier, nu stiu cum sa explic senzatia dar e ceva coplesitor simt ca lesin. Sunt mort de somn am incercat sa adorm cu tot cu durere si am capul tulbure. Ce ar putea fi, am cautat pe net si am gasit ceva despre tensiune, sa fie de la durere? E insuportabila am si spasme musculare imi tremura mandibula, abia daca pot inghiti imi simt anesteziata toata zona maselei gat ureche obraji maxilar dar ma si doare in acelasi timp. Imi cer scuze daca am formulat gresit dar am capul tulbure nu mai pot de nervi si nu pot sa ma concentrez imi vine sa dau cu pumnii in tot ce am prin casa de durere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Urgent a stomatolog, ca-i infectie masiva la unul din dinti si aceea iti da aceasta durere insuportabila!

| Anonim1819 a răspuns (pentru Violleta2022):

Din aceasta cauza au aparut si pulsatiile acestea in cap impreuna cu presiunea si mancarime? nu am mai experimentat asta pana acum ma simt coplesit total.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim1819):

Pulsatiile in cap sunt de la nedormit, durere si probabil ti s-a ridicat tensiunea arteriala, de la oboseala.
Mergi la dentist de urgenta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Suna a o infectie destul de avansata, fuga repede la dentist

| Anonim1819 a răspuns (pentru suntserios):

Pana ma programeaza la dentist mai mor de 2 ori, nu mai pot de la 3 dimineata pana acum nu m-a lasat nici macar putin am incercat toate leacurile babesti am luat 4 nurofen forte un ketanol dupa am pus inca o pastila de ketanol pe masea, am tinut spirt in gura 5 minute de mi s-a facut si rana in gura, nici macar putin nu mi-a amortit. Cred ca o sa innebunesc daca mai indur tortura asta cateva ore o sa mi scot maseaua cu o furculita sau un patent.

| suntserios a răspuns (pentru Anonim1819):

Si cat timp ai bagat pastilele alea in tine fara sfatul unui medic ai sunat un dentist sa ii spui problema si sa explici ca e o urgenta?

| Anonim1819 a răspuns (pentru suntserios):

Da acum am iesit de la dentista m-a reparat. Va multumesc de sfat chiar aveam de gand sa indur ca un dobitoc

| dullcat a răspuns (pentru Anonim1819):

Daca mai astepti inca 3 zile sa faci programare, evident ca ti-o iau altii inainte.Trebuia sa suni inca de azi dimineata.

| Anonim1819 a răspuns (pentru dullcat):

Sa stii ca e greu si cu banii nu toate sunt gratis si stim cu toti cum sunt tineri din Romania. Abia daca raman cu bani de mancare apoi de umblat prin stomatologii spitale etc. Dar m-am dus pana la urma era prea mare durerea si parea ca nu mai da inapoi. La o simpla verificare a zis ca maseaua e degradata aproape complet si ca a ajuns mancare pe canale. Mi a scos resturile si mi-a pus un pansament temporar pana marti.

| dullcat a răspuns (pentru Anonim1819):

E greu cand nu dai doi bani pe preventie, care este obligatorie, insa din motive diverse romanii fug de ea.Eu cred ca nu e asa mare tragedie sa renunti la o haina sau orice cumperi un pic mai scump, pentru a plati un control la stomatolog, o data pe an sau macar la cativa ani.Bine ca ai rezolvat, dar ai grija pe viitor sa nu mai ajungi in aceeasi situatie.

| dullcat a răspuns:

Mergi urgent la medicul dentist, lasa remediile naturiste.

| johnnny123 a răspuns:

Când îți ia foc casa, suni la 112 să trimită pompierii. Nu intri pe TPU să întrebi cum se stinge incendiul.

Exact la fel stau lucrurile și cu urgențele medicale: nu intri pe TPU să întrebi cum îți poți rezolva problema, ci mergi de urgență la cel mai apropiat doctor. În cazul tău, un dentist. Pentru urgențe te va primi repede, nu te va programa peste o lună.

Dacă refuzi să faci asta, alternativa este exact aia pe care ai descris-o tu singur: " Cred ca o sa innebunesc daca mai indur tortura asta cateva ore o sa mi scot maseaua cu o furculita sau un patent."

| haileewatson a răspuns:

Ai o infectie. Trebuie sa mergi de urgenta la dentist.

Nu stiu ce e in capul vostru de stati asa ca pampalaii cu infectia si durerea in gura, si puneti intrebari pe TPU cand nimeni de aici nu ar putea sa te ajute cu nimic.

| sweetys a răspuns:

Asa am patit eu, aveam cariata maseaua pe interior si mi-a atacat nervul, cand am ajuns la stomatolog mi-a zis ca durerea a fost de la nerv fiindca a murit. Deci probabil esti in aceeasi situatie. Asa ca mai bune mergi la un stomatolog si nu te mai chinui.