| FanOfPostMalone a întrebat:

Buna TPU! Am o întrebare, când dorm, îmi amorțesc mâinile dar doar când dorm cu mâinile in sus, exact ca bebelușii. Problema e ca eu ma culc doar pe o parte, stânga sau dreapta însă in somn nu știu cum ma mut așa singura cu mâinile in sus. Îmi amorțesc foarte rău și ma trezesc când patesc așa, ce as putea face? E frustrant

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| LorinIoanFortuna a răspuns:

Eu,Lorin Ioan Fortuna spune:Cum este posibil sa dormi cu mainile in sus? Esti antena parabolica?

| Floridori a răspuns (pentru LorinIoanFortuna):

Esti chiar tu, combatantul lui Bafometos? laughing
M-ai facut sa rad copios...

| LorinIoanFortuna a răspuns (pentru Floridori):

N!? Doamne fereste, eu sunt in lupta cu Bafometos.

| Floridori a răspuns (pentru LorinIoanFortuna):

Si mai ai mult pana il invingi?
Tu acum te manifesti dintr-o alta dimensiune? happy

Pentru persoana care a adresat intrebarea, este destul de greu sa se inteleaga ce inseamna "cu mainile in sus".La modul serios.
Adica, cumva, cu mainile pe piept sau pe burta vrei sa spui?
Daca da, este firesc sa amorteasca deoarece pozitia aceasta pe o perioada mai lunga nu permite o circulatie a sangelui corecta.
Ce poti face...este greu de spus deoarece spui ca nu realizezi atunci cand te intorci in acea pozitie.
Ai putea incerca sa dormi fara perna sau cu o perna foarte joasa (oricum este mai indicat), astfel nu vei avea tentatia de a ramane in pozitia aceea, cu fata in sus, chiar daca te intorci in mod inconstient.

Insa mi se pare destul de interesant cum de nu iti dai seama ca te intorci cu fata in sus, dar stii ca din acea cauza iti amortesc bratele.Dar, fiecare e diferit.Pana si somnul happy

| FanOfPostMalone explică (pentru Floridori):

Ma refer in sus in genul ca eu doarme cu capul mai jos putin de perna și îmi întind pe perna mâinile, nu știu exact sa explic. exact ca un bebelus

| Floridori a răspuns (pentru FanOfPostMalone):

Adica pe langa cap happy
Am inteles acum.
Pai situatia este aceeasi, atat in privinta circulatiei sangelui cat si in privinta a ceea ce as face eu.Dar eu deja dorm fara perna si poate pentru ca sunt obisnuita asa, imi este mai usor.
Dar depinde, tu, daca ai somnul mai greu si nu iti dai seama cand te misti si iti schimbi pozitia este mai greu de controlat.